لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۹

صادق زیباکلام به ۱۸ ماه زندان و دو سال محرومیت از فعالیت سیاسی محکوم شد


صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و از منتقدان سیاست‌های جمهوری اسلامی به ۱۸ ماه زندان و دو سال ممنوعیت از فعالیت سیاسی اجتماعی محکوم شد.

آقای زیباکلام روز سه شنبه ۲۲ اسفند با بیان اینکه قاضی صلواتی رای خود را به او اعلام کرده است درباره محرومیت سیاسی و اجتماعی توضیح داد که او به مدت دو سال حق سخنرانی، نوشتن مقاله، مصاحبه و حضور در فضای مجازی را ندارد.

این استاد دانشگاه گفت: «اتهام من تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب، به دلیل مصاحبه با رادیو آلمان در مورد اعتراضات دی ماه کشور بود که دادگاه اینجانب را در این خصوص مقصر شناخت.»

او در این مصاحبه با اشاره به اعتراض‌های اخیر در دی ماه امسال گفت که این اعتراض‌ها به دلیل بی توجهی به خواست مردم اتفاق افتاده است. او همچنین گفت که اگر امروز برای جمهوری اسلامی رای گیری شود بیشتر مردم به آن «نه» خواهند گفت.

آقای زیباکلام در صفحه اینستاگرام خود بخشی از دفاعیه خود در دادگاه را منتشر کرده که در آن خطاب به قاضی صلواتی گفته است: «تبلیغ علیه نظام پیش از آنکه اتهامی واقعی باشد ابزاری است برای مجازات منتقدین و ابراز عقیده مغایر با تفکرات نظام.»

او بخشی از دفاعیه خود در دادگاه را نیز در صفحه فیس بوک خود منتشر کرد که گفته بود: «در هر جامعه‌ای که قانون حاکم بوده و شهروندانش از آزادی بیان برخوردار باشند، اتهاماتی به نام «تبلیغ و نشر اکاذیب علیه » بلاموضوع می‌شود. معنای واقعی اتهام «تبلیغ علیه نظام»، یعنی بیان اندیشه‌ای مغایر با دیدگاه نظام. نگاهی به کیفرخواست اینجانب بهترین گواه است که جرم واقعی بنده همراهی نکردن با برخی از آرا و اندیشه‌های نظام است.»

این استاد دانشگاه سال ۱۳۹۳ نیز به دلیل اظهارنظرهایی درباره سیاست هسته‌ای جمهوری اسلامی و نحوه برخورد قضایی با متهمان پرونده اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، که این رای پس از اعتراض، به ۵ میلیون تومان جریمه نقدی تبدیل شد.

او در صفحه فیس بوک خود درباره میزان محکومیت اخیر نوشت: «لازم به توضیح است که ماده ۵۰۰ مجازات اسلامی، حداکثر مجازات برای تبلیغ علیه نظام را از سه ماه تا یک سال تعریف می‌کند اما قاضی صلواتی ۶ماه هم به ‌واسطه سوء سابقه بنده به اشد مجازات افزوده است.»

او بیست روز فرصت دارد که به این رای اعتراض کند.

صادق زیباکلام که در سالهای آغازین پس از انقلاب و دوران انقلاب فرهنگی از مدافعان سیاست‌‌های جمهوری اسلامی بود، در دهه اخیر به یکی از منتقدان آن تبدیل شد. آقای زیباکلام انتقادات بسیار تندی را علیه سیاست‌های دولت احمدی نژاد مطرح کرد و برنامه اتمی جمهوری اسلامی را زیان آور و ناکارآمد خواند. این استاد دانشگاه بارها از اختصاص بودجه‌های کلان به نهادهای مذهبی انتقاد کرد و در ادامه نیز بارها از برخورد حکومت با منتقدان و مخالفان به شدت انتقاد کرد.

او که به طور نیمه وقت در دانشگاه آزاد نیز تدریس می‌کرد هفته گذشته به همراه تعداد دیگری از استادان از هیات علمی این دانشگاه کنار گذاشته شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG