لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۷

جزئیات جدید از حکم اعدام ایران برای پزشک مقیم سوئد؛ «اتهام جاسوسی برای موساد»


با گذشت چند روز از اعلام حکم اعدام یک ایرانی پزشک مقیم سوئد در تهران، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ادعاهای جدیدی علیه او مطرح و اعلام کرد او به اتهام «دادن اطلاعاتی به اسرائیل که منجر به ترور دو دانشمند هسته‌ای ایران شد»، محکوم به اعدام شده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، روز سه شنبه دوم آبان با اعلام این خبر گفت: «این فرد دیدارهای متعددی با ماموران موساد داشته و در ازای دریافت پول و اقامت سوئد، اطلاعات حساسی درباره سایت‌های نظامی و هسته‌ای ایران به آنها داده است.»

خبرگزاری‌های داخلی ایران نیز به نقل از دادستان تهران یکی از اقدامات این متهم را «اعلام نشانی و برخی مشخصات سی نفر از افراد شاخص پروژه‌های تحقیقاتی، نظامی و هسته‌ای» اعلام کرده‌اند؛ از جمله مجید شهریاری و مسعود علی‌محمدی که به ترور و کشته شدن آنها منجر شد. این در حالی است که پنج سال پیش جمهوری اسلامی «مجید جمالی فشی» را به اتهام ترور پرونده ترور این دانشمندان هسته ای، اعدام کرده بود.

این دو استاد فیزیک در ایران سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ بر اثر انفجار بمب کنترل از راه دور در تهران کشته شدند. دادستان تهران به نام فرد دستگیر شده اشاره نکرد اما در روزهای اخیر اعلام صدور حکم اعدام برای احمد رضا جلالی، پزشک ایرانی مقیم سوئد که در ایران در بازداشت است، خبرساز شد.

روز دوشنبه، لیندا ایدمارک، از وزارت خارجه سوئد به یک خبرگزاری این کشور گفت که «اطلاعات معتبری» از محکومیت آقای جلالی به اعدام دریافت کرده‌اند اما در پی کسب تاییدیه رسمی هستند.

احمدرضا جلالی، پژوهشگر و پزشک ایرانی مقیم سوئد با اتهامات امنیتی از اردیبهشت ماه سال گذشته در بازداشت به سر می برد.

ویدا مهران‌نیا، همسر آقای جلالی سال گذشته در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که آقای جلالی از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده و چندین بار در زندان اوین در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی، بلاتکلیفی و اعمال فشارهای روحی و روانی دست به اعتصاب غذا زده است.

به گفته همسر این پزشک، در جلسه بازپرسی روز ششم دی ماه، بازپرس آقای جلالی را تهدید به اعدام کرده و گفته که او را به زندان رجایی شهر کرج و بند زندانیان اعدامی منتقل می‌کند.

احمد رضا جلالی دکترای خود را از دانشگاه کارنیسکا استکهلم سوئد دریافت کرده است. او تا پیش از بازداشت، به عنوان پژوهشگر مدیریت بحران با دانشگاه پیه مونته ایتالیا همکاری می‌کرد. او با اقامت تحصیلی پنج ساله در سوئد زندگی می‌کرد و برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی هر شش ماه یکبار به ایران سفر می‌کرد.

حال پس از گذشت یک سال و نیم از بازداشت آقای جلالی، دادستان تهران از محکومیت یک ایرانی مقیم سوئد به اعدام به اتهام جاسوسی برای موساد خبر داده است؛ اتهام و محکومیتی که با توجه به اخبار روزهای اخیر، متوجه آقای جلالی است.

همسر آقای جلالی به صدای آمریکا گفته بود که آقای جلالی ماهها پس از بازداشت به وکیل دسترسی نداشت و اجازه تماس با خانواده خود را نیز نیافت. یک سال پس از بازداشت او نیز خبر رسید که دستگاه قضایی ایران وکلای پیشنهادی آقای جلالی را نپذیرفته و رد کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG