لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۹

وزارت اطلاعات دولت روحانی «شاکی» هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار زندانی است


وکیل هنگامه شهیدی اعلام کرد که این روزنامه نگار زندانی با شکایت وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

به نوشته خبرگزاری ایلنا، مصطفی ترک همدانی، وکیل دادگستری روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد گفت که با توجه به اینکه شاکی پرونده هنگامه شهیدی وزارت اطلاعات است، علی مطهری نایب رئیس مجلس از وزیر اطلاعات در این باره سوال پرسیده و وزیر پاسخ داده اما آقای مطهری قانع نشده است.

وکیل خانم شهیدی گفت: «تغییری در وضعیت هنگامه شهیدی ایجاد نشده است. فعلا وضعیت ایشان مانند سابق است و هیچ قراری صادر نشده است.»

آقای ترک همدانی تاکید کرد که از طریق علی مطهری پیگیر وضعیت خانم شهیدی است.

چندی پیش شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، در نقد کارنامه حقوق بشری دولت گفت که وزارت اطلاعات دولت آقای روحانی باعث دستگیری بسیاری از خبرنگاران و فعالان مدنی شده و آقای روحانی نمی‌تواند از این مساله شانه خالی کند زیرا وزارت اطلاعات شاکی این بازداشت‌هاست.

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار، که اسفند ماه سال گذشته در مشهد بازداشت شد، در اعتراض به بازداشت خود چندی پیش دست به اعتصاب غذا زد.

خانواده روزنامه نگار بیش از ۱۰ روز پیش اعلام کرد خانم شهیدی برای ساعتی از سوی مسئولان زندان به یک مرکز درمانی خارج از زندان اوین منتقل شد اما دست از اعتصاب برنداشت.

با گذشت بیش از دو ماه از آغاز به اعتصاب غذای خانم شهیدی، خانواده او در شبکه‌های اجتماعی خبر داده‌اند که این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اعتصاب غذای تر را به خشک تبدیل کرده و از مصرف دارو و سرم هم خودداری می‌کند. هنگامه شهیدی مبتلا به بیماری قلبی است و آن گونه که خانواده‌اش گفته‌اند سلامت او با «خطر جدی» مواجه شده است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در فروردین ماه امسال نسبت به سلامت هنگامه شهیدی در زندان ابراز نگرانی کرده بود.

او پیش از این نیز در جریان اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ بازداشت شد و بیش از سه سال در زندان بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG