لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۲

نگرانی عفو بین الملل از وخامت حال هنگامه شهیدی در زندان


گزارش عفو بین الملل درباره این روزنامه نگار ایرانی
گزارش عفو بین الملل درباره این روزنامه نگار ایرانی

سازمان عفو بین‌الملل طی گزارشی اعلام کرد که نگرانی‌ها از وخامت حال هنگامه شهیدی پس از نزدیک به یکماه اعتصاب غذا، افزایش یافته است.

در گزارش این سازمان حقوق بشری که روز جمعه ۱۸ فروردین منتشر شد آمده است این روزنامه نگار ۴۱ساله که به تازگی بازداشت شده، دچار ناراحتی قلبی است، از اواسط اسفند ماه در اعتراض به بازداشت خودسرانه خود دست به اعتصاب غذای خشک زد.

بر اساس این گزارش، این روزنامه نگار که در اوین در بازداشت است، از دریافت داروهای خود نیز خودداری کرده است.

در ادامه این گزارش، مگدالنا مقربی، جانشین مدیر منطقه‌ای عفو بین‌الملل در خاورمیانه گفت که بازداشت و نگهداشتن هنگامه شهیدی در زندان نشان از بی توجهی کامل مقامات جمهوری اسلامی به حقوق بشر دارد. او گفت که این زندانی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود.

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و از مشاوران سابق مهدی کروبی پنجشنبه شب ۱۹ اسفند در مشهد در منزل یکی از بستگان خود بازداشت شد.

مصطفی ترک همدانی، وکیل دادگستری که قرار است وکالت خانم شهیدی را به عهده بگیرد به خبرگزاری ایلنا گفت که در هنگام انجام امور اداری دریافته است خانم شهیدی ممنوع الملاقات بوده و در پرونده او جرائم امنیتی وجود دارد.

در پی بازداشت او، مادر هنگامه شهیدی با بیان اینکه این روزنامه نگار مبتلا به بیماری قلبی است نسبت به وضعیت او در بازداشت ابراز نگرانی کرد.

مادر هنگامه شهیدی، ۱۲ فروردین ماه به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که فرزندش در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذای خشک زده و وضع جسمانی‌اش پس از ۲۴ روز اعتصاب غذا «به‌شدت وخیم» است.

به گفته مادر این زندانی، او که از بیماری قلبی رنج می برد به بازجویان خود گفته است که اگر اتفاقی در زندان برایش بیفتد، مسئولان از جمله رئیس جمهوری، وزارت اطلاعات، دادستانی و قوه قضائیه مسول مرگ او هستند.

XS
SM
MD
LG