لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

نامه به رئیس مجلس درباره بازداشت روزنامه نگاران؛ نوبخت: روحانی هم نگران است


از راست محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و الیاس حضرتی نماینده تهران در مجلس
از راست محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و الیاس حضرتی نماینده تهران در مجلس

همزمان با اعلام نگرانی رئیس جمهوری ایران از بازداشت فعالان رسانه‌ای اصلاح طلب، الیاس حضرتی، نماینده مجلس در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار دخالت او برای رسیدگی به این موضوع شد.

در این نامه که روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین منتشر شد، آقای حضرتی از علی لاریجانی خواسته است که مسئولان مرتبط با بازداشت روزنامه نگاران و فعالان رسانه‌ای را دعوت کند تا در جمع نمایندگان توضیح دهند چرا این افراد دستگیر شده‌اند و تعطیلی کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با چه هدفی انجام شده است.

بنا به گزارش‌های منتشر شده، مراد ثقفی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر و هنگامه شهیدی و احسان مازندرانی روزنامه نگار، در اسفند ماه از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

پیش از این نیز طاهره ریاحی و زینب کریمیان، دو روزنامه‌نگار نزدیک به تیم اطلاع‌رسانی دولت، بازداشت شده بودند.

همزمان، مدیران چند کانال تلگرامی اصلاح‌طلب و حامی دولت نیز بازداشت شدند.

آقای حضرتی که مدیر مسئولی روزنامه اعتماد را نیز بر عهده دارد در نامه خود به علی لاریجانی نوشته است که چون «همه این ادمین‌های کانال‌های تلگرامی و فعالان رسانه‌ای از یک جریان سیاسی هستند» انگیزه بازداشت این افراد، سیاسی است.

همزمان، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران «تاثر و نگرانی خود را بابت این مسئله» اعلام کرده است. او گفت که هرگاه گزارش دولت از این بازداشت ها نهایی شود، نتیجه آن اعلام می‌شود.

محمد رضا عارف، دیگر نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز به خبرگزاری ایلنا گفت که چون همه بازداشت شدگان از یک جریان سیاسی هستند، شبهه سیاسی نبودن درباره این بازداشتها برداشته شده است.

پیشتر، تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله علی مطهری، نایب رئیس مجلس، به این بازداشتها اعتراض کرده بودند.

محمود صادقی، دیگر نماینده مجلس نیز در نامه‌ای به محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، نسبت به بازداشت فعالان رسانه‌ای از سوی این نهاد نظامی در آستانه انتخابات و شائبه وارد شدن سپاه به دسته بندی های سیاسی ابراز نگرانی کرده بود.

اردیبهشت ماه امسال قرار است انتخابات ریاست جمهوری، میاندوره ای مجلس و شوراهای شهر و روستا برگزار شود و فعالان سیاسی اصلاح طلب نگرانند که امنیتی شدن فضای رسانه‌ای به زیان نامزدهای این جریان سیاسی تمام شود.

از هنگام حوادث سال ۸۸ که در پی انتخابات ریاست جمهوری رخ داد، تعدادی از فعالان رسانه‌ای اصلاح طلب در آستانه برگزاری هر دوره انتخابات بازداشت شده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG