لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

اعتصاب غذای دو هنرمند زندانی در اوین


مهدی و حسین رجبیان، دو برادر هنرمند حاضر در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زدند.

منابع حقوق بشری از ایران گزارش می‌دهند در پی دستور مسئولان قضایی زندان اوین برای جدا کردن مهدی و حسین رجبیان و انتقال یکی از برادرها از بند هفت به بند هشت، این دو هنرمند از روز چهارشنبه ۱۷ شهریور اعتصاب غذای اعتراضی خود را آغاز کرده‌اند.

مهدی رجبیان و یوسف عمادی آهنگساز و حسین رجبیان، فیلمساز در مهر ۱۳۹۲ توسط نیروهای امنیتی سپاه پاسداران دستگیر شدند. مهدی رجبیان در همان سال در حال ضبط پروژه پژوهشی تاریخ ایران به روایت سه تار بود. حسین رجبیان نیز پس از به پایان رساندن اولین فیلم سینمایی‌اش بازداشت شد.

انتشار خبر بازداشت این سه نفر با واکنش صدها خبرنگار و هنرمند سینما و موسیقی مواجه شد که از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران خواستار آزادی بی قید و شرط آنها شده بودند.

این بازداشت در گزارش سالانه احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران نیز بازتاب داشت. این سه هنرمند با گذراندن بیش از دو ماه زندان انفرادی در بند دو الف زندان اوین پس از محاکمه با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

دادگاه انقلاب ابتدا با حکم قاضی مقیسه هر یک از این سه هنرمند را به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام ابتدا به شش سال زندان محکوم کرد. این احکام در دادگاه تجدید نظر به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی تغییر کرد.

مهدی رجبیان و حسین رجبیان خرداد ماه امسال برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG