لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

کانون مدافعان حقوق بشر جایزه سالانه خود را به «علیرضا رجایی» اهدا کرد


اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در کنار علیرضا رجایی هنگام اهدای جایزه تلاشگر حقوق بشر
اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در کنار علیرضا رجایی هنگام اهدای جایزه تلاشگر حقوق بشر

کانون مدافعان حقوق بشر جایزه امسال «تلاشگر حقوق بشر» خود را به علیرضا رجایی اهدا کرد.

به نوشته وبسایت کانون مدافعان حقوق بشر، آقای رجایی به عنوان برنده جایزه «تلاشگر حقوق بشر» سال ۱۳۹۶ برگزیده شد و تندیس منشور کورش را از محمد سیف‌زاده، عضو شورای عالی نظارت این کانون دریافت کرد.

علیرضا رجایی، روزنامه نگار و فعال سیاسی ملی - مذهبی در ادامه درمان سرطان سینوس خود پس از آزادی از زندان، شهریور ماه گذشته ناچار به انجام یک عمل جراحی سنگین شد که در جریان آن یک چشم و بخشی از صورتش را از دست داد.

مادر و برادر علیرضا رجایی به وبسایت کلمه گفتند که او در پی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان باید برای درمان در خارج از زندان بستری می شد اما مقام‌های قضایی اجازه درمان نداند و این بیماری تشدید و به سرطان پیشرفته تبدیل شد.

آقای رجایی علاوه بر فعالیت سیاسی عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و مدیر انتشارات گام نو نیز بود. او که در روزنامه‌هایی چون جامعه، توس، نشاط، خرداد و عصر آزادگان، سمت دبیری گروه سیاسی را بر عهده داشت، از سال ۱۳۷۹ به دلیل فعالیت‌های سیاسی خود سه بار به زندان افتاد.

او در انتخابات مجلس ششم در سال ۱۳۷۸ به مجلس شورای اسلامی راه یافت اما پس از اینکه شورای نگهبان آرای تعدادی از صندوق‌های تهران را باطل کرد، غلامعلی حداد عادل به جای او به مجلس رفت.

او آخرین بار آبان ماه سال ۹۰ بازداشت و به چهارسال زندان محکوم شد. پس از آزادی از زندان سال در آبان ۹۴ به درمان بیماری دهان خود پرداخت اما در نهایت به برداشتن بخشی از صورت او در ماههای گذشته منجر شد.

جایزه «تلاشگر حقوق بشر» از ۱۰ سال پیش هر سال همزمان با ۱۰ دسامبر(روز جهانی حقوق بشر) از سوی کانون مدافعان حقوق بشربه یک نفر اهدا شده است.

آقای سیف زاده هنگام اهدای تندیس به علیرضا رجایی گفت که اهدای این جایزه تنها به ‌دلیل صدماتی که در دوران زندان به آقای رجایی وارد شده، نیست بلکه به‌ دلیل منش حقوق بشری آقای رجایی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG