لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۹

ابوالفضل قدیانی: بازجويان سپاه و اطلاعات روی ساواک را سفيد کرده اند


قدیانی به رییس قوه قضاییه نوشته است: «مفاسد بازجويان سپاه و اطلاعات روی ساواک را سفيد کرده است».
قدیانی به رییس قوه قضاییه نوشته است: «مفاسد بازجويان سپاه و اطلاعات روی ساواک را سفيد کرده است».
نگارش نامه های سرگشاده به مسولان جمهوری اسلامی ایران در سه سال اخیر افزایش یافته و معمولا مخالفان سیاسی در داخل ایران، به خصوص از درون زندان های جمهوری اسلامی، مسولان را مورد انتقاد و سرزنش قرار می دهند.

ابوالفضل قدیانی یکی از زندانیان سیاسی، که سابقه زندان در زمان شاه را هم دارد، در نامه ای به رییس قوه قضاییه نوشته است «مفاسد بازجويان سپاه و اطلاعات، روی ساواک شاه را سفيد کرده است».

قدیانی، عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی. از دیماه سال ۸۸ زندانی است. او ابتدا به جرم توهین به محمود احمدی نژاد به یکسال زندان محکوم شد. اما به خاطر انتقاد به رهبر جمهوری اسلامی، به پنج سال دیگر حبس محکوم شد.

او تاکنون نامه های تندی از زندان اوین، در انتقاد از آیت الله خامنه ای نوشته است. تازه ترین نامه ی او، به صادق لاریجانی است.

قدیانی به صادق لاریجانی نوشته: «مفاسد بازجويان سپاه و اطلاعات روی ساواک را سفيد کرده است».

به ادعای این زندانی سیاسی، در رژیم شاه «علی رغم همه مفاسد و ظلم هايش»، حرمت خانواده های زندانيان رعايت می شد و هيچ مشکلی برای همسر و فرزندان زندانيان سياسی ايجاد نمی شد.

برخی مقام های قضایی از جمله محمد جواد لاریجانی، هر گونه بد رفتاری با زندانیان سیاسی را رد می کنند اما پیش از این ، مهدی کروبی هم که این روزها در بازداشت خانگی است در نامه ای مشابه، گفته بود بی حرمتی هایی که به خانواده زندانیان سیاسی می شود، قابل مقایسه با دوران شاه نیست.

مقایسه زندان های فعلی با زندان های دوران شاه از این جهت اهمیت دارد که آیت الله خمینی و همراهان اش در ابتدای انقلاب مدعی بودند قصد دارند نظامی بسازند که در آن از بدرفتاری های نظام شاهنشاهی با مخالفان سیاسی خبری نباشد. به نظر می رسد مقام های جمهوری اسلامی در این خصوص موفق نبوده اند.

ابوالفضل قدیانی در نامه خود از «برخوردهای کثيف برخی از بازجويان فاسد الاخلاق سپاه و وزارت اطلاعات» نوشته و به بازجویی با نام مستعار «اوسط» و احتمالا نام واقعی «علی انواری» سخن گفته که با نام های مستعار «علی اوسط» و «علی انوری زاده» در اطلاعات سپاه فعاليت می کند.

قدیانی مثال هم زده و خبر داده که این بازجوی پرونده عليرضا رجايی، از همسر او خواسته است تا از شوهرش طلاق بگيرد. علیرضا رجایی از فعالان سیاسی و روزنامه نگارانی ست که از سال ۸۸ تا کنون بازداشت است.

تاکنون مسولان قضایی به نامه قدیانی واکنش نشان نداده اند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، بارها در ملاقات با زندانیان ادعا کرده با بی اخلاقی ها و قانون شکنی ها در مجموعه زیر دست اش برخورد می کند. با این حال تاکنون دادستان تهران به گزارش تخلفات قضایی و امنیتی علیه زندانیان سیاسی و خانواده شان واکنش نشان نداده است.
XS
SM
MD
LG