لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۶

گفت و گوهای پشت صحنه برای رفع حصر از موسوی و کروبی


در حالیکه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سخنرانی ۱۶ آذر خود اعلام کرد که به وعده‌های خود در قبال رفع حصر رهبران اعتراضات سال ۸۸ پایبند است، گزارش‌هایی از تلاش‌های پشت صحنه برای رفع حصر از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد منتشر شده است.

علی مطهری نماینده مجلس، دوشنبه شب در سخنرانی خود در دانشگاه یزد، گفت دوام این وضع (حصر سران معترضان به نتیجه انتخابات سال ۸۸) به نفع هیچکس در نظام نیست. او اضافه کرد: «حل این موضوع با گفتگو میسر است و ما پشت صحنه مشغولیم».

دانشجویان حاضر در سالن سخنرانی حسن روحانی در روز ۱۶ آذر با سردادن شعار رفع حصر، از روحانی خواسته بودند که به وعده خود در این باره عمل کند. روحانی نیز در پاسخ به آنها اعلام کرد که وعده‌های خود را فراموش نکرده است و آنها را پیگیری می‌کند.

اردیبهشت ماه گذشته نیز که شایعاتی مبنی بر رها کردن موضوع رفع حصر از سوی دولت به گوش رسید، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد که دولت برای رفع حصر تلاش می‌كند، او اضافه کرد: «اگر لزوماً بخواهیم این مسئله را در مصاحبه های مختلف اطلاع رسانی کنیم، شاید به هدفی که داریم کمک نکرده باشیم.»

این در حالیست که وزیر دادگستری روز سه‌شنبه ۲۵ آذر در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا گفت که اگر رئیس جمهوری تلاشی برای رفع حصر کرده، در درون دولت نبوده است.

مصطفی پورمحمدی گفت: «احتمالا آقای روحانی هم پیگیری‌های کرده‌اند ولی نمی‌دانم این پیگیرها به کجا رسیده است. شاید ایشان هم در شورای عالی امنیت ملی پیگیر بوده‌اند، اما کلا پیگیری درون‌ دولتی در کار نبوده است».

به گفته او رفع حصر از رهبران معترضان سال ۸۸ در اختیار شورای عالی امنیت ملی است و دولت یا قوه قضاییه به تنهایی نمی‌توانند در این مورد اقدام کنند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. اندکی پس از حصر، زهرا رهنورد همسر موسوی نیز به او پیوست. حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داد که برای رفع حصر از آنها تلاش کند. طی ماه های گذشته محافظه‌کاران تندرو و تعدادی از چهره‌های سیاسی به درخواست‌ها برای رفع حصر اعتراض کردند.

از آنجا که به گفته وزیر دادگستری تلاش برای رفع حصر از طریق دولت انجام نمی‌شود، به نظر می‌رسد آنگونه که علی مطهری گفته است، گفت و گو در پشت صحنه بخش اصلی تلاش‌ها برای رفع حصر از رهبران معترضان سال ۸۸ باشد.

XS
SM
MD
LG