لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

اعتراض فاطمه کروبی به وزیر اطلاعات نسبت به بی‌مسئولیتی ماموران حصر


فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی در نامه‌ای به وزیر اطلاعات ایران، نسبت به بی‌مسئولیتی ماموران وزارت اطلاعات مجری حصر خانگی مهدی کروبی، اعتراض کرد.

فاطمه کروبی، در نامه خود به محمود علوی نوشت: «بیش از ۲۱ ماه از این حصر توسط دستگاه امنیتی دولت تدبیر و امید و با مدیریت جنابعالی اجرا گردیده و بر خلاف تصور عموم، تغییر دولت نه تنها تغییری در روند اجرایی حصر ایجاد نکرد بلکه در عمل شاهد بی مسئولیتی بیشتری از سوی مجریان این حصر بوده و هستیم.»

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، رهبران معترضان سال ۱۳۸۸، از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. خانواده‌های آنان بارها به شرایط نگهداری ایشان در حصر اعتراض کرده‌اند و آن را موجب به خطر افتادن سلامتی آنها عنوان کرده‌اند.

حسن روحانی که سال ۱۳۹۲ به ریاست جمهوری برگزیده شد در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داد که رفع حصر رهبران معترضان سال ۱۳۸۸ را پیگیری کند. وعده او این انتظار را به وجود آورد که دست کم شرایط حصر پس از انتخاب روحانی بهتر شود اما همسر مهدی کروبی در نامه خود آورده است که «در دوران وزارت وزیر پیشین رابطی وجود داشت که حداقل می توانست در باب مسائل جزیی تصمیم‌گیری کند یا تصمیم مقامات تصمیم‌ساز را اعلام کند اما در حال حاضر به دلیل انفعال یا بی‌مسئولیتی وزارت اطلاعات نه رابط موثری در مکان حصر وجود دارد و نه راهی برای حل و فصل بدیهی ترین مسائل.»

فاطمه کروبی در بخش دیگری از نامه خود آورده است: «برخورداری محصورین از حقوق اولیه همواره منوط شد به تصمیم افرادی که ماموران امنیتی از آنان با عنوان «مقامات بالا» نام برده و می‌برند٬ مقامات ناشناخته‌ای که بعد از ۵ سال هنوز باید در باب جزیی‌ترین مسائل درون حصر تصمیم بگیرند. هرگاه به این روند معترض می‌شویم، ماموران امنیتی حاضر در منزل که اتفاقا افراد متینی هستند با سلب مسئولیت از خود می‌گویند: مقامات بالا باید تصمیم بگیرند.»

از سوی دیگر علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز که بارها بر پایان حصر خانگی موسوی و کروبی تاکید کرده و آن را غیرقانونی دانسته است، روز شنبه ۱۲ اردیبهشت با اشاره به حصر خانگی گفت: «اگر نظام کار غلطی هم انجام می‌دهد باید عذرخواهی و روش را اصلاح کند نه اینکه روی همین روش‌ها پافشاری شود. وقتی یک کار غلطی رویه می‌شود من از آن انتقاد می‌کنم.»

منتقدان حصر خانگی، از جمله علی مطهری، طی یکسال گذشته بارها از حسن روحانی خواسته‌اند که برای رفع حصر اقدام کند. این در حالیست که وابستگان میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی عنوان کرده‌اند که شرایط حصر طی دو سال گذشته نه تنها بهتر نشده بلکه در مواردی بدتر نیز شده است.

XS
SM
MD
LG