لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

تشکیل پرونده جدید برای وکیل محبوس در اوین؛ جرم: اطلاع‌رسانی درباره فشارها و تهدیدات علیه معترضان زندانی


محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی
محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی

کانون مدافعان حقوق بشر از تشکیل پرونده‌ای جدید علیه محمد نجفی، وکیل محبوس در زندان اوین، خبر داد.

این کانون صنفی روز چهارشنبه ۷ تیرماه در کانال تلگرام خود، تشکیل پرونده تازه در دادسرای اراک را مربوط به اطلاع‌رسانی محمد نجفی درباره فشارها و تهدیدات علیه معترضان زندانی ذکر کرده است.

بنا بر این گزارش، این فعال حقوق بشر در فایلی صوتی «از تهدید به تجاوز و آزار روحی و روانی» معترضانی خبر داده است که در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته بازداشت شده‌اند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، در ادامه افزایش فشارها علیه محمد نجفی، همزمان پرونده دیگری نیز با اتهام «نشر اکاذیب» مربوط به انتشار دو فایل صوتی محمد نجفی خطاب به علی خامنه‌ای، بار دیگر به جریان افتاده است.

این فعال مدنی پیشتر هم از جمله به دلیل اطلاع‌رسانی درباره یک معترض جان‌باخته و همچنین اعلام حمایت از اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ تحت پیگرد قضایی قرار گرفته بود.

خبرگزاری هرانا در فروردین‌ماه سال جاری اعلام کرد محمد نجفی به دلیل ارسال فایل صوتی از زندان اراک و اعلام حمایت از اعتراضات سراسری اخیر به سه سال زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده است.

این وکیل دادگستری پیشتر نیز درباره وحید حیدری، معترض جان‌باخته در دوران بازداشت در سال ۱۳۹۶، به خبررسانی پرداخته بود.

محمد نجفی از سال ۱۳۹۷ تاکنون به اتهاماتی از قبیل «نشر اکاذیب» «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «کمک به دولت متخاصم» چندین بار زندانی شده است.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، این وکیل دادگستری در حال حاضر در زندان با محدودیت برقرار تماس مواجه است.

کانون مدافعان حقوق بشر، محمد نجفی را وکیلی «شجاع و آزاده و بی‌گناه» خوانده و خواستار آزادی بی‌قید‌ و شرط او شده است.

در پی بروز اعتراضات سراسری سال گذشته، مقامات جمهوری اسلامی ایران به اعمال محدودیت‌های گسترده از جمله تشدید فشار بر وکلا، فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران پرداخته اند.

XS
SM
MD
LG