لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

اژه ای نامه همسر هاشمی رفسنجانی را برای "اقدام مقتضی"، به دادستانی فرستاد


معاون اول قوه قضائیه، نامه همسر اکبر هاشمی رفسنجانی درباره محکومیت مهدی هاشمی را به دادستانی فرستاد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگو و معاون اول قوه قضائیه ایران، نامه تند و انتقادی عفت مرعشی، همسر اکبر هاشمی رفسنجانی را که در آن نحوه رسیدگی به پرونده فرزندش، مهدی هاشمی، انتقاد کرده بود، "برای انجام اقدام مقتضی" به دادستان تهران ارجاع داد.

در نامه‌ای که سخنگوی قوه قضائیه روز شنبه ۱۴ شهریور ضمیمه نامه عفت مرعشی کرده آمده است: " نامه مشارالیها ارتباطی با اینجانب ندارد لذا عیناً خدمت دادستان محترم عمومی و انقلاب تهران ارسال تا چنانچه همانند برخی نوشته‌های منتسب به بیت آقای هاشمی رفسنجانی مشحون به توهین و افترا باشد اقدام مقتضی به عمل آورده و عنداللزوم مسائل مطروحه را پاسخ دهند."

عفت مرعشی، مادر مهدی هاشمی، ششم شهریور امسال در پی زندانی شدن مهدی هاشمی به اتهام فساد مالی، نامه‌ای به سخنگوی قوه قضائیه نوشت و ضمن رد کردن اتهامات او، روند دادرسی را "غیرعادلانه و سیاسی، همراه با بی قانونی و برای ضربه زدن به چهره اکبر هاشمی رفسنجانی" توصیف کرده بود.

در این نامه آمده بود که در دادگاه برخی از مدارک و اظهارات شهود جعل شده است و مدرکی که مبنی بر گرفتن رشوه توسط مهدی هاشمی باشد وجود ندارد. در نامه همچنین این ادعا آمده بود که دادگاه مستندات و شهود مورد نیاز برای رسیدگی به پرونده را احضار نکرد و حق سوال از شهود را از وکیل مهدی هاشمی گرفت.

نامه به روند رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی و عملکرد قاضی مقیسه انتقادات فراوانی کرده بود و در نهایت آورده بود که حکم مهدی هاشمی ماهها پیش از صدور حکم توسط قاضی، به دست خانواده آقای هاشمی رسیده و ادعا شده بود که این حکم پیشاپیش در جای دیگری صادر شده است. به ادعای خانواده آقای هاشمی رفسنجانی، این حکم عین حکمی بود که بعدا توسط قاضی صادر شد.

نامه همسر اکبر هاشمی رفسنجانی خطاب به محسنی اژه‌ای، پس از آن نوشته شد که آقای اژه‌ای در کنفرانس خبری خود گفت که مهدی هاشمی در زندان، یک تلفن همراه و دهها سکه طلا با خود داشته است.

مادر مهدی هاشمی در این باره خطاب به محسنی اژه ای نوشت: "گویا عذاب وجدان به خاطر ستمی که بر مهدی رفته شما را راحت نمی‌گذارد که با جواب سوال‌های معلوم‌الحال خودتان را تسکین می‌فرمایید."

سخنگوی قوه قضائیه نیز در پاسخ به این نوشته خانم هاشمی، در یادداشت خود به دادستان تهران هنگام ارجاع نامه خانم هاشمی نوشت: "نامه سرکار خانم عفت مرعشی را ملاحظه نمودم بر خلاف نوشته ایشان اینجانب هیچگونه ناراحتی و عذاب وجدانی نسبت به مسئله مورد اشاره مشارالیها (محکومیت فرزندشان مهدی هاشمی به جرم اختلاس، ارتشاء و مسائل ضد امنیتی) ندارم و از نامه غیرمتعارف و غیرمسئولانه نامبرده معلوم می‌شود که چه کسی ناراحت است و درد دارد."

او نامه همسر اکبر هاشمی رفسنجانی را به دادستانی تهران ارجاع داده است تا اگر "توهین و افترا" در آن است، "اقدام مقتضی" درباره آن صورت بگیرد.

مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز ۱۸ مرداد امسال برای سپری کردن محکومیت ده ساله خود به زندان اوین رفت. او به اتهام فساد مالی و اتهامات امنیتی به طور غیرعلنی محاکمه شده بود.

XS
SM
MD
LG