لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۸

تاکید سپاه بر حمایت از اسد؛ چهل کشته دیگر در سوریه


حجت‌الاسلام حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه گفت «امروز سوریه به نیابت از مجموعه دشمنان رژیم صهیونیستی در خط مقاومت ایستاده و ما وظیفه داریم سوریه را حمایت کرده و نگذاریم خط مقاومت شکسته شود.»

این در حالی است که روز شنبه یک هیات پارلمانی ایران عازم سوریه شد. علاءالدین بروجردی، رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز شنبه، پیش از حرکت به سوریه به خبرگزاری ایرنا گفت ، هدف از سفر هیات پارلمانی ایران به سوریه، «گسترش همکاری ها و رایزنی با مسئولان این کشور برای توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه» است.

آقای بروجردی گفت در این سفر دو روزه، هیات ایران با مقامات عالی رتبه سوری، از جمله رئیس مجلس این کشور دیدار می کنند. این هیات از جمله شامل جواد جهانگیرزاده، نماینده ارومیه و عضو هیات رئیسه و ناصر عاشوری، نماینده فومن در مجلس شورای اسلامی است.

چند هفته پیش، چندین مقام ارشد سوریه از جمله محمد جهاد اللحام رئیس مجلس، عمر غلاونجی قائم مقام نخست وزیر و ولید معلم وزیر خارجه سوریه به تهران سفر کرده بودند. آقای بروجردی سفر اخیر هیات پارلمانی ایران به سوریه را در جواب سفر مقامات سوری به تهران توصیف کرده است.

از آغاز درگیری های ضدحکومتی در سوریه، با وجودی که جامعه جهانی رفتار خشونت بار حاکمیت سوریه در سرکوب معترضان را همواره محکوم کرده است، تهران در کنار بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ایستاد و از او حمایت کرد. تهران مخالفان سوریه را «تروریست» می خواند و حاکمیت بشار اسد در سوریه را، در کنار حزب الله لبنان، بخشی از جبهه ضد غرب در خاورمیانه تلقی می کند.

تهران همچنین قدرت های غربی و منطقه ای، از جمله ترکیه و قطر را به حمایت از انقلابیون مخالف در سوریه متهم می کند که حدود یک سال و نیم است علیه حاکمیت چهل ساله خانواده اسد بر کشورشان اعتراض کرده اند.

علاءالدین بروجردی در سخنان روز شنبه ، با تاكید بر لزوم مطرح شدن مسئله بحران سوریه در اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها، گفت: «این اجلاس فرصت بسیار خوبی است تاكشورهای عضو این جنبش با هم فكری و چاره اندیشی درمورد مسایل در این كشور تصمیم گیری كنند و این بحران هر چه سریع تر حل شود.»

شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهدها، قرار است از یکشنبه پنجم مرداد در تهران آغاز شود. تهران امیدوار است در حاشیه این اجلاس با سران برخی کشورها در باره بحران سوریه گفتگو و رایزنی کند.

ادامه بحران در سوریه

نیروهای دولتی سوریه برای درهم شکستن مقاومت مخالفان با تانک و هلیکوپترهای رزمی به حملات جدیدی در حلب و حومه دمشق دست زده اند.

گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه حاکی است روز شنبه در ناآرامی ها در سراسر کشور حدود 40 تن کشته شدند.

بشار اسد کسانی را که تروریست می نامد و می گوید از خارج حمایت می شوند مسئول بیشتر خشونت ها دانسته است.

گزارشگر صدای آمریکا ، که تحولات سوریه را دنبال می کند، می گوید اوضاع در سوریه بی رحمانه تر و هراسناکتر شده است. با این حال، یادآور می شود رای فعالان تهیه ویدیو و رساندن اطلاعات به خارج رو به روز دشوار تر می شود زیرا سرویس اینترنت در اکثر مناطق قطع شده است، و برق برای شارژ ابزار الکترونیک یا اندک است یا در دسترس نیست.

قدرت های غربی از اسد خواسته اند کنار برود، اما او همچنان از ایران کمک می گیرد و حمایت می شود.
XS
SM
MD
LG