لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

دمشق در محاصره؛ برنامه ریزی آمریکا و ترکیه برای فروپاشی رژیم اسد


بخش هایی از پایتخت سوریه روز پنجشنبه در محاصره قرار گرفت، و نیروهای دولتی با مخالفان در داخل و اطراف دمشق به نبرد پرداختند.

فعالان سیاسی از جنگ خانه به خانه در درایه، در حاشیه جنوب غربی دمشق، و ادامه زدوخورد در ناحیه حجر الاسود خبر می دهند. یک گروه حقوق بشر سوریه ، مستقر در لندن گفته است رزمندگان مخالف در حمله به یک پاسگاه نظامی در بزرگراه درعا- دمشق ، دستکم ده سرباز را کشته اند. سخنگوی این گروه به صدای آمریکا گفت روز چهارشنبه دست کم 41 تن در دمشق کشته شده اند و نبرد در شهر حلب ادامه یافته است. بر اساس برخی گزارش ها شماری از جنگجویان خارجی به مخالفان پیوسته اند.

در همین حال طرفداران و مخالفان بشار اسد روز پنجشنبه برای چهارمین روز پیاپی در شهر طرابلس در شمال لبنان به درگیری مسلحانه ادامه دادند . در هفته های اخیر تنش بین مسلمانان سنی لبنان و شیعیان علوی حامی بشار اسد در لبنان اوج گرفته است. است.

اما مقام های آمریکایی و ترکیه امروز نخستین جلسه برنامه ریزی برای پایان دادن به حکومت اسد برگزار کردند. انتظار می رود این جلسه به بحث در باره هماهنگی اطلاعات نظامی و پاسخ های سیاسی به بحران سوریه متمرکز شود.

یک مقام وزارت امور خارجه ترکیه و الیزابت جونز، سفیر آمریکا، سرپرستی هیات های دو کشور، متشکل از ماموران اطلاعاتی، مقامات نظامی و دیپلمات ها، را بر عهده دارند.

در نیویورک، روز چهارشنبه جفری فلتمن مدیر امور سیاسی سازمان ملل متحد، ایران را به ارسال اسلحه برای دولت سوریه متهم کرد و اتهامات مقامات غربی را که تهران پول، اسلحه و پشتیبانی اطلاعاتی برای اسد فراهم می آورد تایید کرد.

مخالفان اسد نیز می گویند جمهوری اسلامی، اعضای سپاه و رزمندگان حزب اله را به سوریه فرستاده است.
XS
SM
MD
LG