لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۷

تهران در آستانه کنفرانس سران غیرمتعهدها امنیتی شد


در آستانه برگزاری کنفرانس سران کشورهای غیر متعهد در ایران، خیابان های تهران وضعیت امنیتی به خود گرقته است. بر اساس گزارش ها، نیروهای انتظامی، خودروها را در میدان های اصلی شهر متوقف و بازرسی می کنند. سکنه محله ولنجک در ارتفاعات شمالی تهران - محله ای که به صحنه برگزاری کنفرانس نزدیک است - می گویند مقامات آنان را تشویق به تخلیه محل کرده اند.

وال استریت جرنال در همین ارتباط در گزارشی می نویسد، بازگرداندن میرحسین موسوی به حبس خانگی، به فاصله یک روز پس از آنکه تحت یک عمل جراحی سه ساعته قرار گرفته بود، تنش های میان دولت و منتقدین داخلی را عمیق تر کرده است ؛ آنهم در شرایطی که تهران برای میزبانی یک کنفرانس بین المللی با حضور سران کشور ها آماده می شود.

ایران از روز یکشنبه صحنه برگزاری کنفرانس پنج روزه ای از کشورهای جنبش غیر متعهدها خواهد بود ؛ جنبشی که با هدف ایجاد وزنه ای برای تعادل در مقابل قدرت های بزرگ به وجود آمده است. برگزاری این کنفرانس برای تهران، که در جریان آن عهده دار ریاست ادواری جنبش غیر متعهدها می شود، بر پایه تلاش هائی متمرکز است که نشان دهد در مقابل اقدامات آمریکا و کشورهای دیگر برای منزوی ساختنش در صحنه سیاسی و مالی تسلیم ناپذیر است.

براین اساس، دولت به معترضین علیه تظاهراتی که کنفرانس را تحت الشعاع قرار دهد و به هدف آن لطمه ای وارد کند، قویا اخطار داده است.

تنش ها روز پنجشنبه هنگامی شدت گرفت که گزارش شد آقای موسوی رهبر جنبش سبز و یکی از چهره های کلیدی اپوزیسیون در ایران، در پی عارضه قلبی به بیمارستانی در تهران منتقل شده است. کلمه، سایت اینترنتی رسمی اوواخر روز خبر داد که وی تحت عمل جراحی آنژیوگرافی قرار گرفته است -عملی که برای بازکردن شریان های مسدود شده عروق قلبی انجام می گیرد.

این حمله قلبی اذهان را مجددا به نحوه رفتار با آقای موسوی و وضعیت او معطوف کرد. حامیانش می گویند پیش از آنکه حکومت وی را به فتنه گری متهم کند، و ۱۸ ماه او را در حصر خانگی بگذارد، سالم بود. به گزارش کلمه، آقای موسوی روز جمعه به حصر خانگی بازگردانده شد.

بسیاری از حامیان اپوزیسیون، نافرمانی های مدنی را در جریان برگزاری کنفرانس توصیه کرده اند تا به هیات های نمایندگی از گوشه و کنار جهان نشان دهند مخالفت و نارضائی کماکان در ایران وجود دارد، و اکنون حتی از هر زمانی دیگر بیشتر است – ضمن آنکه بتوانند حمایت خود از آقای موسوی را نیز ابراز کنند.

یک وب نگار، در مقاله ای که بالاترین، وب سایت محبوب ایرانیان آن را نقل کرد، نوشته "این فرصتی طلائی است. نگذارید شانس متحد شدن و لرزاندن پایه های این رژیم را از دست بدهیم".

مقامات ایران روز جمعه بر اخطارهای خود به معترضان تاکید کرد. احمد خاتمی، روحانی محافظه کار و منصوب رهبر ارشد، در نماز جمعه تهران، که پایگاهی برای تشریح نظرات حکومت است، از حامیان جنبش سبز خواست در جریان برگزاری کنفرانس کاری نکنند که برای کشور موجب شرمندگی شود.

آقای خاتمی در مصاحبه ای که روز جمعه منتشر شد گفت "اگر با مبانی جمهوری اسلامی موافق نیستید حد اقل منافع ملی ایران را آتش نزنید. بگذارید این کنفرانس بدون حادثه برگزار شود".
XS
SM
MD
LG