لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

جنگنده های ارتش سوریه حلب را بمباران کردند


درادامه سرکوب قیام مردم سوریه ،جت های جنگنده ارتش سوریه روز پنجشنبه ، شهر شمالی حلب را بمباران کردند. رژیم اسد پیشتر از پاکسازی کامل شهر ازآ نچه تروریستها می خواند خبر داده بود.

در تصویرهای منتشر شده توسط شبکه خبری آسوشیتدپرس از منطقه ای در شهر حلب ، جت های جنگنده میگ ارتش سوریه دیده می شوند.

این تصویرها حدود ساعت دوازده بعدازظهر به وقت محلی ، یعنی نیمساعت پس از حمله هوایی رژیم بشار اسد در روز پنجشنبه ، گرفته شده است. ساکنان وحشت زده حلب در میان آوار باقی مانده از حمله میگ های ارتش و صدای انفجار بمب در آن نزدیکی ، با حداقل لوازم ، این منطقه را ترک کردند.

سازمان عفو بین الملل می گوید بمباران و آتش توپخانه نیروی های طرفدار بشار اسد ، در شهر حلب ، به کشتار غیرنظامیان و کودکان منجر شده است.

لبنان در آتش

در لبنان ، آتش بس روز چهارشنبه ميان گروههای مخالف و طرفدار بشار اسد دوام چندانی نياورد و روز پنجشنبه نيز طرابلس صحنه درگيری مرگبار ميان علويان با گروههای سنی مذهب مخالف بشار اسد بود.

طرابلس لبنان صحنه حضور سربازان و تانک ها در خيابان ها و بويژه در مناطق سنی نشين بود اقدامی که در تلاش برای کاهش و کنترل برخوردهای مخالفان و طرفداران بشار اسد صورت گرفت.

برغم حضور اين نيروها و آتش بسی که روز چهارشنبه رهبران سياسی محلی اعلام کردند در کمتر از ٢۴ ساعت برخوردهای پراکنده و تيراندازی آغاز و طرابلس وارد چهارمين روز برخورد های خيابانی شد.

برخورد های روز پنجشنبه با تيراندازی يک مرد مسلح به يکی از اعضای جامعه علوی در يک محله سنی نشين طرابلس آغاز شد که به مرگ او انجاميد . برخوردهای ناشی از آن نيز موجب زخمی شدن ۹ نفر شد.

از روز دوشنبه تاکنون در برخوردهای طرفداران و مخالفان بشار اسد در طرابلس دست کم ١۳ نفر کشته و بيش از صد نفر زخمی شده اند.

در سوريه نيروهای عمدتا سنی با رژيم بشار اسد در جنگند و در لبنان هم برخورد طرفداران شيعه اسد و مخالفان سنی او بحرانی را ايجاد کرده که هراس از اشاعه جنگ داخلی سوريه را به لبنان، افزون کرده است. لبنان خود ١۵ سال درگير جنگ داخلی و نبردهای فرقه ای مسيحيان و مسلمانان شيعه و سنی بوده است.
XS
SM
MD
LG