لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

اصولگرایان تندرو می گویند "تکنولوژی و اینترنت" نیز متهمان پرونده قتل ستایش قریشی هستند


پس از کشته شدن دختر شش ساله افغان به دست یک پسر ۱۷ ساله ایرانی در ورامین، برخی از رسانه‌های وابسته به اصولگریان تندرو متهم جدیدی برای اینگونه حوادث یافتند؛ تکنولوژی و آزادی اینترنت.

سایت خبری رجا نیوز وابسته به اصولگرایان تندرو نوشته است: "وقتی سایت های پورنوگرافی در اینترنت وجود دارد و هر فرد زیر سن قانونی می تواند با خرید یک سیم کارت وارد این سایت ها شود، نتیجه آن تراژدی تلخی می شود که شاهد آنیم."

این وبسایت به کشته شدن ستایش قریشی، دختربچه افغان به دست پسر نوجوان همسایه اشاره دارد که چند روزی جامعه ایران را در شوک فرو برد. رسانه‌ها از تجاوز به ستایش و پاشیدن اسید روی جنازه او بوسیله قاتل گزارش دادند.

اکنون در حالی که برخی از رسانه‌ها و فعالان مدنی در پی این حادثه به تهدیدهایی که علیه اقلیت جامعه افغان پناهنده به ایران از سوی جامعه میزبان پرداختند، رجا نیوز با تکیه بر فرض تجاوز به مقتول، پیام رسان تلگرام را وسیله‌ای عنوان کرد که به قاتل انگیزه ارتکاب جرم و جنایت داده است.

به نوشته این سایت، قاتل از ۱۵-۱۶ سالگی تلفن هوشمند در اختیار داشته و علاوه بر استفاده از تلگرام، به دریایی از تصاویر غیراخلاقی در اینترنت دسترسی داشته است. امری که به نوشته این سایت، "متهم به قتل را به خونریزی هدایت کرده است."

شبکه های اجتماعی در ایران توسط دولت فیلتر شده اند اما شبکه پیام رسان تلگرام تقریبا بدون مشکل به فعالیت خود ادامه می دهد. دولت ایران اعلام کرده است که از تلگرام خواسته تا کانال های غیراخلاقی خود را ببندد.

با این حال، دولت اصولگرایان و منتقدان دولت، خواستار سختگیری بیشتر درباره استفاده از اینترنت و شبکه های پیام رسان هستند.

سال گذشته در حالی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه اندازی اینترنت پرسرعت موبایل خبر داده بود، آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید نزدیک به حکومت ایران، خدمات نسل سوم تلفن همراه را «خلاف شرع و موازین انسانی» دانست.

هر چند وزارت مخابرات تلاش کرد موافقت مراجع دینی را در استفاده از اینترنت پرسرعت به دست آورد اما به نظر می رسد اصولگرایان تندرو از هر فرصت برای حمله به آزادی استفاده از تکنولوژی استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG