لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۶

پلیس ایران اجازه نداد تجمع همدردی با "ستایش" برگزار شود


ستایش قریشی، دختر ۶ ساله افغان، ۲۲ فروردین از خانه خارج شد، اما پس از ربوده شدن، مورد تجاوز قرار گرفت و به قتل رسید
ستایش قریشی، دختر ۶ ساله افغان، ۲۲ فروردین از خانه خارج شد، اما پس از ربوده شدن، مورد تجاوز قرار گرفت و به قتل رسید

گزارش‌های شهروند خبرنگاران از تهران حاکی از برخورد شدید نیروی انتظامی با افرادی است که قصد داشتند در مقابل سفارت افغانستان، برای "ستایش" دختر ۶ ساله افغان شمع روشن کنند. خبرگزاری ایسنا نیز با انتشار خبر دستگیری افغان‌های حاضر در تجمع، وقوع "درگیری‌هایی پراکنده" را تایید کرده است.

به دنبال تجاوز به یک دختر خردسال افغان در ورامین و قتل او توسط یک نوجوان ۱۷ ساله، موجی از ابراز نفرت از این واقعه و همدردی با خانواده قربانی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد و فراخوانی برای تجمع مقابل سفارت افغانستان در غروب روز دوشنبه شکل گرفت.

از تهران خبر می‌رسد که نیروی انتظامی با برگزاری این تجمع مخالفت کرده و حاضران مجبور به ترک محل شده‌اند. برخی کاربران فضای مجازی از برخورد شدید پلیس، بازداشت و استفاده از گاز اشک آور خبر داده و برخی دیگر می‌گویند صرفا رفتارها توهین آمیز بوده و منجر به برخورد و بازداشت نشده است.

این عکس توسط یک شهروندخبرنگار از تجمع امروز برای صدای آمریکا ارسال شد
این عکس توسط یک شهروندخبرنگار از تجمع امروز برای صدای آمریکا ارسال شد

به گزارش خبرگزاری ایسنا دلیل برخورد نیروی انتظامی با حاضران، نداشتن "مجوز" بوده است.

عکس‌هایی مخابره شده که نشان می‌دهد برخی حاضران در مقابل سفارت پس از متفرق شدن توسط پلیس به پارکی در آن نزدیکی رفته و برای ستایش شمع روشن کرده‌اند. اما گویا پلیس از ادامه این مراسم هم جلوگیری کرده است.

بسیاری از کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی با اعتراض به این رفتار پلیس، آن را با رفتار پلیس در قبال حمله به سفارت عربستان در تهران مقایسه کرده‌اند.

ستایش قریشی، دختر شش ساله افغان، روز ۲۲ فروردین ماه برای خرید بستنی در روستای خیرآباد ورامین از خانه خارج شد، اما پسر ۱۷ ساله همسایه او را ربود و پس از تجاوز به قتل رساند. رسانه‌ای شدن این ماجرا با واکنش گسترده کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG