لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی: نیمی از زنان بالای ۵۰ سال ایران کمبود تراکم استخوان دارند


آرشیو
آرشیو

تحقیقات وزارت بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی حاکی از آن است که حدود ۴۷ درصد از زنان بالای ۵۰ سال در ایران از کمبود تراکم استخوان رنج می‌برند.

بنا بر آمار سازمان بهداشت جهانی، کمبود کلسیم موجب شده است که ۴۰ درصد زنان و حداقل ۱۰ درصد مردان در خطر پوکی استخوان قرار بگیرند. تحقیقات در ایران نیز نشان می‌دهد بیش از نیمی از مردم، کلسیم به اندازه کافی دریافت نمی‌کنند.

آمار بالای زنان ایرانی مبتلا به کمبود تراکم استخوان در شرایطی است که تورم بالای ۴۰ درصد در سال‌های اخیر و صعود تورم خوراکی‌ها به بالای ۷۰ درصد، با کاهش دسترسی به مواد غذایی و رواج سوء تغذیه، زندگی و سلامت بخش قابل توجهی از مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین آمارهای وزارت بهداشت از سوء تغذیه ۸۰۰ هزار کودک در ایران در سنین رشد حکایت دارد که معادل ۱۵ درصد از کودکان ایرانی است. بر اساس همین آمار، حدود ۱۱ درصد از کودکان ایرانی با کم وزنی و نزدیک ده درصد با مشکل لاغری روبه‌رو هستند که این آمار در مناطق روستایی به حدود دو برابر افزایش پیدا می‌کند.

حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی در ابتدای سال ۱۴۰۱ و ناکامی دستگاه‌های دولت جمهوری اسلامی در پیش‌بینی و برنامه‌ریزی برای تبعات اجرای این تصمیم، از جمله عواملی است که سبب شده است قیمت‌ها، از جمله قیمت کالاهای اساسی، در ایران سیر صعودی پیدا کند. این موضوع باعث شده است که دسترسی بخش‌های زیادی از جامعه به مایحتاج خانوارها با توجه به کاهش قدرت خرید محدودتر شود.

XS
SM
MD
LG