لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

یک شهروند ایرانی نروژی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در شهر سردشت بازداشت شد


آرشیو 
آرشیو 

یک شهروند کُرد اهل سردشت با تابعیت دوگانه ایرانی - نروژی به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده است.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» روز سه‌شنبه ۱۹ تیر گفت که هادی ظاهری (شلماشی) ورزشکار و مربی بدن‌سازی در نروژ، در سفر خود به ایران در شهر سردشت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش هه‌نگاو، هادی ظاهری هفته گذشته ابتدا به اداره اطلاعات سردشت احضار و چند ساعت بازجویی شد. او همان روز به دست نیروهای اداره اطلاعات در منزل خانوادگی‌اش بازداشت شد.

به گفته یک منبع مطلع نزدیک به خانواده هادی ظاهری، نیروهای اداره اطلاعات همچنین گذرنامه او، همسر، و دو فرزندش، را ضبط کردند.

این شهروند ایرانی - نروژی پس از ۱۷ سال اقامت در نروژ، ماه گذشته برای دیدار با خانواده و بستگان خود از طریق هوایی وارد تهران، و از آن‌جا راهی سردشت شده بود.

بر اساس این گزارش، هادی ظاهری، به‌عنوان ورزشکار حرفه‌ای بدن‌سازی فعال است و در این رشته ورزشی مربیگری می‌کند. او موفق به کسب جوایز مختلفی در مسابقات بین‌المللی شده است.

تا هنگام تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت و اتهامات وارد شده به هادی ظاهری اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

شماری از فعالان حقوق بشر می‌گویند که جمهوری اسلامی با استفاده از اتهامات دروغین، شهروندان خارجی و به‌ویژه شهروندان دارای تابعیت دوگانه را بازداشت می‌کند تا از آنها به عنوان ابزار چانه‌زنی سیاسی استفاده کند و در عمل با این کار، این شهروندان را گروگان گرفته است.

XS
SM
MD
LG