لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۷

سنگاپور تیراندازی ایران به کشتی باری را نقض قوانین بین‌المللی دانست


سنگاپور تیراندازی اخیر نیروهای سپاه پاسداران ایران به یک نفتکش آن کشور را محکوم کرد و آن را نقض جدی قوانین بین‌المللی خواند.

اداره بنادر و دریانوردی سنگاپور روز دوشنبه اعلام کرد از تهران خواسته است درباره تیراندازی روز پنجشنبه به نفتکش آلپاین ایترنیتی که در آب‌های آزاد در حرکت بوده تحقیق کند.

بنا به گزارش‌ها نیروی دریایی سپاه پاسداران قصد توقیف آلپاین ایترنیتی را داشته است چون نفتکش مذکور در ماه مارس در برخورد با یک سکوی گازی در پارس جنوبی خسارت‌هایی به بار آورده بود.

بعد از تیراندازی، آلپاین ایترنیتی از امارات متحده عربی درخواست کمک کرد و قایق‌های امارات نفتکش را به بندر جبل علی هدایت کردند. تهران از مقام‌های امارات خواسته است این کشتی را توقیف کرده و به ایران تحویل دهند.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، براساس معاهده همکاری بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس، در صورت ایجاد خسارت از طرف شناوری به هر کدام از کشورهای منطقه ، سایر کشورها باید در توقیف و دریافت غرامت و خسارت به کشور آسیب دیده یا متضرر همکاری کنند.

این خبرگزاری نوشته است که کشتی یاد شده با پرچم سنگاپور بعد از حادثه برخورد با سکوی گازی ایران برای انجام تعمیرات به کشور امارات انتقال یافته بود. کنسرسیوم فاز ۱۳ پارس جنوبی پس از مشخص شدن این وضعیت از طریق مراجع ذی صلاح در کشور خواستار توقیف و تحویل این شناور شد.

هرچند به گفته مقام‌های ایرانی شرکت‌های بیمه‌ای که پوشش سکوهای گاز ایران و نفتکش آلپاین ایترنیتی را برعهده دارند به منظور حل اختلاف در تماس و رایزنی هستند.

XS
SM
MD
LG