لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

کشتی سنگاپوری با «شلیک اخطار» ایران در خلیج فارس روبرو شد


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

شبکه خبری سی.ان.ان به نقل از یک مقام ایالات متحده گزارش داد، قایق‌های گشتی نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روز پنجشنبه با «شلیک اخطار» به یک کشتی تجاری با پرچم سنگاپور در آب‌های خلیج فارس، تلاش کردند آن را وادار به توقف کنند.

به گفته این مقام آمریکایی که در گزارش سی.ان.ان نام او ذکر نشده است، ماجرا زمانی آغاز شد که پنج قایق کوچک تندروی گشت‌های ایران، که احتمالا متعلق به نیروی دریایی سپاه پاسداران هستند، به سمت این کشتی باری که تازه سواحل امارات متحده عربی را ترک کرد بود و در آب‌های بین‌المللی در حرکت بود، نزدیک شدند.

به گفته او، وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) در حال جمع‌آوری اطلاعات مرتبط به این موضع است. وی همچنین افزود هیچ شهروند آمریکایی در این کشتی که نام آن «آلپاین ایترنیتی» ذکر شده، حضور نداشتند.

ایران هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

خبرگزاری رویترز نیر در گزارشی در همین زمینه، نوشت این کشتی یک تانکر حامل مواد نفتی بوده و پس از مواجهه با شلیک اخطاز نیروهای ایرانی، دوباره به سمت امارات تغییر مسیر داد.

نیروهای گشت دریایی ایران روز هشتم اردیبهشت ماه یک کشتی باری متعلق به شرکت حمل و نقل دانمارکی «مرسک» که با پرچم جزایر مارشال در تنگه هرمز در حرکت بود را با شلیک هشدار وادار به توقف و تغییر مسیر به سمت بندر عباس کردند.

به گفته مقام‌های ایرانی، این اقدام به دلیل اختلاف با شرکت مرسک لاین و در پی صدور حکم یک دادگاه ایرانی صورت گرفت و صرفا «جنبه حقوقی» داشت. این کشتی پس از چند روز رفع توقیف شد.

XS
SM
MD
LG