لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

استیضاح وزیر راه ایران رای نیاورد


استیضاح وزیر راه و شهرسازی ایران با مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بی نتیجه ماند و عباس آخوندی وزیر دولت حسن روحانی باقی ماند.

نمایندگان مجلس روز یکشنبه اول اسفند پس از شنیدن سخنان موافقان و مخالفان استیضاح و دفاع وزیر راه، با ۱۷۶ رای مخالف، ۷۴ رای موافق و ۵ رای ممتنع با استیضاح و برکناری آقای آخوندی مخالفت کردند.

این دومین بار است که عباس آخوندی برای استیضاح به مجلس می‌رود و رای نمایندگان را به سود خود دریافت می کند.

وزیر راه و شهرسازی دولت حسن روحانی طی ماههای اخیر مورد انتقادات فراوان اصولگرایان در مورد طرح مسکن مهر و مسائل مربوط به خرید هواپیماهای مسافربری قرار داشت.

استیضاح کنندگان آقای آخوندی محورهای استیضاح خود را حوادث مربوط به حمل و نقل مسافر از جمله حادثه مرگبار برخورد دو قطار مسافربری در سمنان، متوقف شدن طرح مسکن مهر، مخفی بودن قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ و ایرفرانس و فعالیت خانواده او در بنگاههای اقتصادی عنوان کردند.

آقای آخوندی که پیش از استیضاح در گفت و گویی اعلام کرده بود حاضر نیست به خاطر حضور در پست وزارت به طرح های عوام پسندانه و شکست خورده روی بیاورد، اتهامات فساد مالی نزدیکان خود را رد کرد. او اعلام کرد که اگر فرزندانش کوچکترین تخلفی کرده باشند باید مجازات شوند و خود او نیز در این مجازات با دستگاه قضایی همکاری خواهد کرد.

او همچنین بابت حادثه تصادف دو قطار مسافربری در سمنان که به مرگ ۴۹ نفر انجامید، از مردم عذرخواهی کرد.

آقای آخوندی مهر ماه سال ۹۴ نیز توسط نمایندگان دوره پیشین مجلس به جلسه استیضاح فراخوانده شده بود که آن استیضاح نیز رای نیاورده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG