لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

مدیر عامل راه آهن ایران از سمت خود کناره گیری کرد؛ بازداشت سه نفر در ارتباط با حادثه برخورد قطارها


در ادامه واکنش‌ها به برخورد دو قطار مسافربری در نزدیکی سمنان و کشته شدن دهها مسافر، مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی از سمت خود کناره گیری کرد.

خبرگزاری مهر شنبه شب ۶ آذر گزارش داد که محسن پورسیدآقایی در یک برنامه خبری از تلویزیون ضمن عذرخواهی از مردم بابت وقوع این حادثه، موضوع استعفای خود را اعلام کرد.

پایگاه خبری وزارت راه نیز با انتشار این خبر، از پذیرش این استعفا توسط وزیر راه خبر داد. به نوشته این پایگاه خبری، مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی در این باره گفت: «نکته واضح در حادثه برخورد دو قطار در محور سمنان- دامغان، بروز خطا تحت بخش مدیریت راه‌آهن است و بنابر این بنده استعفای خود را تقدیم وزیر راه و شهرسازی کردم که ایشان نیز آن را پذیرفته است.»

ساعاتی پیش از آن، معاون اول رئیس جمهوری ایران به خبرنگاران گفته بود که تعدادی از مسئولان مربوطه اعلام کردند که آماده اند از مقام خود استعفا کنند تا دولت به راحتی به مسئله رسیدگی کند.

بازداشت سه نفر از عوامل تصادف قطارها

از سوی دیگر، دادستان سمنان نیز روز شنبه اعلام کرد که سه نفر از عوامل برخورد دو قطار مسافربری منطقه هفت خوان سمنان شناسایی و بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حیدر آسیابی به خبرنگاران گفت که در جریان رسیدگی به این پرونده سه نفر، شامل مسئول مرکز کنترل فرماندهی راه آهن شمال شرق کشور مستقر در شاهرود، مسئول مرکز کنترل خطوط و مسئول شیفت مرکز کنترل، بازداشت شده‌اند.

وی با بیان این که دادستان کل کشور دستور رسیدگی سریع به این پرونده را صادر کرده است، گفت که برای شناسایی سایر مقصران این حادثه، کمیسیون بررسی فنی حوادث، مسئول بررسی فنی شده قرار است نظر کارشناسی را اعلام کند.

مسئولان وزارت راه ایران دلیل حادثه را خطای مسئول کنترل اعلام کردند. مدیر عامل راه آهن گفته بود، قطار تبریز-مشهد به دلیل سرمای هوا و یخ زدگی سیستم ترمز در مسیر متوقف شده بود که به همین دلیل به قطار سمنان - مشهد که در این مسیر حرکت می کرد نیز دستور توقف داده شد.

محسن پورسیدآقایی اضافه کرد: «متاسفانه در این زمان به دلیل تغییر شیفت مسئول کنترل، فرد جایگزین از سابقه و دلیل قرمز شدن چراغ بی اطلاع بوده و وقتی رئیس قطار سمنان-مشهد مجددا کسب تکلیف می کند به وی گفته می شود که مسیر باز است و مشکلی نیست، شاید چراغ به دلیل برودت هوا قرمز مانده است، لذا به وی تلگراف می شود که حرکت کند.»

به گفته مدیر عامل راه آهن، در این لحظه قطار سمنان-مشهد با قطار تبریز-مشهد که در پشت یک قوس متوقف شده بود، مواجه شده و به شدت با کوپه‌های انتهایی آن برخورد می‌کند.

در پی بروز این حادثه، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز روز شنبه در پیامی، با بیان این که قصور یا تقصیر و بی‌تدبیری دست‌اندرکاران خانواده‌هایی را داغدار کرده است، از مسئولان خواست که دغدغه حل ریشه‌ای این مسائل را داشته باشند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز روز گذشته با نگارش نامه‌ای به معاون اول خود خواستار بررسی دقیق دلایل وقوع حادثه و معرفی مقصر یا مقصرین آن شده بود.

آخرین آمار قربانیان این سانحه روز جمعه از سوی معاون امداد و نجات هلال احمر استان سمنان اعلام شد و بر اساس اعلام او، ۴۵ نفر کشته و ۱۰۵ نفر هم زخمی شده اند. او با بیان اینکه تشخیص هویت بیشتر کشته ها وجود ندارد گفت که بوسیله گرفتن آزمایش دی ان ای از بستگان مسافران قطار امکان شناسایی این اجساد فراهم می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG