لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

لغو گفتگوی تلویزیونی عباس عراقچی به مناسبت سالگرد برجام توسط صدا و سیما


مسئولان یک برنامه در تلویزیون دولتی ایران، حضور عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران در برنامه خود را که قرار بود به مناسبت سالگرد توافق جامع اتمی یا برجام صورت بگیرد، لغو کردند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز شنبه ۲۵ دی ماه گزارش دادند که مسئولان برنامه «متن، حاشیه» از عباس عراقچی نماینده ایران در کمیسیون بین المللی نظارت بر برجام دعوت کرده بودند که شنبه شب به مناسبت سالگرد برجام در برنامه آنها حاضر شود؛ اما این دعوت را پس گرفتند.

خبرگزاری فارس نوشت که آقای عراقچی شروط مسئولان برنامه از جمله حضور شخصی به عنوان منتقد برجام در برنامه و اجرای برنامه به صورت مناظره را نپذیرفته است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، نیز نوشت مسئولان برنامه دعوت از عراقچی را به این دلیل که او نمی‌تواند به تنهایی مهمان این برنامه باشد و حتما باید یکی از منتقدان برجام نیز در آن حضور داشته باشد پس گرفته‌اند. گفته می شود که آقای عراقچی آن را نپذیرفته است.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، روابط عمومی وزارت امور خارجه نیز با انتشار توضیحی اعلام کرد که «شرط برگزاری برنامه به صورت مناظره بر خلاف توافق اولیه بود» و از سوی آقای عراقچی پذیرفته نشد.

عباس عراقچی که عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته ای با قدرت های جهانی بود، هفته گذشته در نشست کمیسیون برجام در وین پایتخت اتریش با حضور مقامات اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ شرکت کرد.

مقامات دولتی در سالهای اخیر و به ویژه پس از توافق هسته‌ای، صدا و سیما را متهم کرده‌اند که بی طرفانه به این توافق و پیامدهای اجرای برجام نپرداخته است و بیشتر نظرات منتقدان آن را منعکس کرده است. یکی از این انتقادات به پوشش جلسات کمیسیون برجام در مجلس مربوط می‌شد که مقامات دولتی از پخش گزینشی آن انتقاد کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG