لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

فاضل لاریجانی خواستار بررسی اموال احمدی نژاد و ناطق نوری شد


چند روز پس از اینکه صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه اعلام کرد دستور بررسی پرونده برادرش را صادر کرده است، فاضل لاریجانی طی نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار بررسی همزمان دارایی‌های محمود احمدی نژاد و اکبر ناطق نوری شد.

فاضل لاریجانی در نامه خود که شنبه ۲۰ آذر در روزنامه‌های ایران منتشر شد، با توضیح درباره نواری که احمدی نژاد از گفت و گوی او با سعید مرتضوی منتشر کرد، گفت که انتشار ویدئوی جلسه او با مرتضوی «صرفا در جهت تخریب چهره رؤسای قوا بود تا به‌اين وسیله (گروکشی)، انگیزه‌های سیاسی رئيس دولت قبل منعقد شود.»

اشاره او به انتشار ویدئوی دیدار او با سعید مرتضوی، رئیس وقت سازمان تامین اجتماعی، توسط محمود احمدی نژاد در صحن علنی مجلس است. در این ویدئو که اواخر سال ۱۳۹۱ توسط رئیس جمهوری وقت منتشر شد، فاضل لاریجانی به سعید مرتضوی پیشنهاد داد که در ازای امتیازات اقتصادی، از نفوذ خود نزد رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس برای رفع مشکلات آقای مرتضوی استفاده کند.

فاضل لاریجانی اما در نامه اخیر خود با بیان اینکه درخواست برگزاری جلسه با سعید مرتضوی، رئیس وقت سازمان تامین اجتماعی، از سوی آقای مرتضوی مطرح شده بود، نوشت: «تأکید می‌كنم جلسه با سعید مرتضوی با اصرار خود ایشان و اغواگری رابطی از سوی ایشان برگزار شده بود و بنده هیچ پیشنهاد و درخواستی برای حضور در دفتر آقای مرتضوی نداشتم. در همین راستا تأکید دارم فیلم‌برداری از جلسه با برنامه‌ریزی قبلی و براساس سناریوی جعلی دیکته‌شده اجرا شد. شخصی از جانب ایشان که مورد اعتماد بنده بود اصرار داشت به خاطر سابقه این‌جانب در عرصه دانشگاهی حتما جلسه‌ای با آقای مرتضوی برای کمک به مجموعه ایشان که کمک به نظام در شرایط تحریم است تشکیل شود. این جلسه نزدیک به یک‌ساعت‌ونیم طول کشید و من بیشتر مستمع بودم و کمتر از ٢٠ دقیقه‌ای صحبت کردم، سؤال اینجاست چرا آقای مرتضوی که با امکانات کامل از جلسه فیلم گرفته است تمام فیلم جلسه را که حاوی سخنان خودش است بدون دستبرد و مخدوش‌کردن منتشر نمی‌كند؟»

او در ادامه با اعلام اینکه پیشتر نسبت به بررسی اموال خود توسط قوه قضائیه ابراز آمادگی کرده بود، نوشت: «تقاضا دارم هم‌زمان دارایی‌های نزدیکان آقای محمود احمدی‌نژاد و دارایی‌های حاج علی‌اکبر ناطق‌نوری و نزدیکانشان و سایر مسئولان نظام که ممکن است شبهه‌ای در دارایی‌شان وجود داشته باشد مورد بررسی قرار گیرد.»

نامه او پس از آن نوشته شد که رئیس قوه قضائیه در نشستی با دانشجویان اعلام کرد که عملکرد برادرش، فاضل را تایید نمی‌کند و دستور رسیدگی به پرونده مذکور را داده است.

رئیس و مقامات قوه قضائیه طی روزهای اخیر با اشاره به طرح حساب‌های بانکی رئیس قوه قضائیه، آن را طرح تخریب چهره دستگاه قضائی و «هجمه» علیه این دستگاه می‌دانند. برخی از رسانهها و چهره های منتقد قوه قضائیه معتقدند که دستگاه قضایی ایران در برخورد با فسادها و تخلفات مالی دستگاههای مختلف، یکسان عمل نمی کند و به نظر می رسد که از همین رو رئیس قوه قضائیه پس از چهار سال دستور رسیدگی به پرونده برادرش را صادر کرده است. با این حال مشخص نیست که چرا فاضل لاریجانی خواستار رسیدگی به اموال اکبر ناطق نوری شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG