لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۵

آخرین جزئیات دو پرونده تجاوز به دختران ۶ساله؛ حکم اعدام برای قاتل نی‌ریزی، نوجوان قاتل الکلی بود


روشن کردن شمع برای همدردی با ستایش، دختر کشته شده افغان؛ تجمعی که با حمله نیروی انتظامی برهم خورد
روشن کردن شمع برای همدردی با ستایش، دختر کشته شده افغان؛ تجمعی که با حمله نیروی انتظامی برهم خورد

گزارش ها حاکی است قاتل نوجوان "ستایش قریشی" دختر شش ساله ای که چندی پیش در ورامین به قتل رسید، از ۱۲ سالگی الکل مصرف می‌کرد. همزمان قاتل و متجاوز به یک دختر ۶ ساله دیگر در نی‌ریز فارس از سوی دادگاه به اعدام محکوم شد.

در فروردین و اردیبهشت ماه امسال، دو دختر ۶ ساله که هر دو "ستایش" نام داشتند، یکی در ورامین استان تهران و دیگری در نی‌ریز فارس ربوده شده و به قتل رسیدند. پرونده قتل و تجاوز به ستایش ورامینی به دلیل این که خانواده او از افغان‌های ساکن ایران بودند بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد تا جایی که نیروی انتظامی با خشونت تجمع برگزار شده مقابل سفارت افغانستان در تهران را متفرق کرد.

خبرگزاری مهر گزارش داده که دادگاه کیفری استان فارس روز چهارشنبه، پنجم خرداد پس از برگزاری دو جلسه علنی و غیرعلنی، برای متهم ۴۳ ساله پرونده قتل و تجاوز به دختربچه نی‌ریزی حکم اعدام صادر کرده است.

این مرد که گفته شده متاهل است، به دلیل "تجاوز به عنف" حکم اعدام در ملاءعام گرفته و به دلیل قتل، محکوم به "قصاص نفس" شده است. ۱۵ سال حبس نیز به جرم آدم‌ربایی و ۱۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق به جرم "سرقت مقرون به آزار" برای او صادر شده است.

این حادثه روز ۲۵ اردیبهشت ماه در یکی از روستاهای نی‌ریز اتفاق افتاد و قاتل همسایه دیوار به دیوار دختر بچه بود. او با نقشه قبلی همسر و فرزندانش را راهی روستای مادری‌اش می‌کند و ستایش ۶ ساله را در راه برگشت از مهدکودک به خانه می‌رباید. او پس از تجاوز به ستایش، او را خفه کرده و با یک گونی به خارج از روستا انتقال می‌دهد و لباس‌هایش را آتش می‌زند. اما در همان روز وقتی قصد فروش گوشواره‌های ستایش را در روستای مجاور داشته، شناسایی و سپس دستگیر می‌شود.

تلگرام زمینه‌ساز قتل بود یا الکل و ترامادول؟

سرپرست دادگاه کیفری استان تهران روز چهارشنبه خبر داده که پرونده ستایش، دختر ۶ ساله ورامینی هنوز در مرحله "تشریفات قضایی" قرار دارد.

به گفته محسن افتخاری، ابتدا باید "تحقیقات مقدماتی" انجام شده و سپس دادگاه برگزار شود.

همزمان یک مقام سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرده که قاتل ۱۷ ساله ستایش، از ۱۲ سالگی به طور "مداوم" مشروبات الکلی می‌خورده و همزمان "ترامادول" نیز مصرف می‌کرده است.

ستایش قریشی، دختر شش ساله افغان، روز ۲۲ فروردین ماه برای خرید بستنی در روستای خیرآباد ورامین از خانه خارج شد، اما پسر ۱۷ ساله همسایه او را ربود و پس از تجاوز به قتل رساند. رسانه‌ای شدن این ماجرا با واکنش گسترده کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

رسانه‌های اصولگرا از نخستین روزهای دستگیری قاتل، شبکه پیام رسان تلگرام و اینترنت را عامل این جنایت معرفی کرده و اصرار داشتند که این نوجوان به دلیل محتوای غیراخلاقی موجود در تلگرام اقدام به قتل و تجاوز کرده است.

XS
SM
MD
LG