لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

روحانیون سعودی خواستار حمایت از جهاد علیه روسیه، ایران و اسد شدند


آرشیو
آرشیو

ده ها نفر از روحانیون اسلامگرا در عربستان سعودی از کشورهای عرب و مسلمان خواستند تا به طور کامل از آنچه جهاد علیه دولت سوریه و حامیانش در ایران و روسیه خوانده اند، "حمایت معنوی، مادی، سیاسی و نظامی" کنند.

مراجع دینی سعودی این خواسته را در بیانیه ای که به صورت آنلاین منتشر و امضا شده، مطرح کرده اند.

به گزارش رویترز روحانیون سعودی که این بیانیه را امضا کرده اند، وابستگی به دولت عربستان ندارند اما لحن ضد مسیحی و قومیتی بیانیه آنها نشان دهنده خشم رو به افزایش بسیاری از عربستانی ها از روسیه و ایران به خاطر دخالت آنها در جنگ داخلی سوریه است.

در بیانیه روحانیون سعودی، جنگ داخلی سوریه با اشغال افغاستان به دست اتحاد جماهیر شوروی مقایسه شده است که منجر به یک جهاد بین المللی علیه نیروهای شوروی در افغانستان شد.

روحانیون سعودی در نامه خود گفته اند که "مبارزان مقدس و منزه" از "کل امت اسلامی" دفاع می کنند، "به آنها اعتماد کنید و از آنها حمایت کنید...چرا که اگر خدای نکرده آنها شکست بخورند، نوبت به یک کشور سنی دیگر خواهد رسید."

روسیه از روز چهارشنبه گذشته حملات هوایی خود را به مخالفان بشار اسد در سوریه آغاز کرده است و ایران نیز از دیرباز حامی بشار اسد رئیس جمهوری سکولار سوریه بوده است.

روسیه هدف از حملات خود را تضعیف گروه جهادگرای "دولت اسلامی" یا داعش خوانده است، اقدامی که ریاض آن را محکوم کرده است. عربستان و متحدانش از مخالفان بشار اسد حمایت می کنند.

XS
SM
MD
LG