لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

روحانی در گفتگوی تلفنی با مرکل: به روزهای حساسی رسیده‌ایم


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران

در حالی که مذاکرات نمایندگان ایران و قدرت‌های جهانی در لوزان سوئیس برای رسیدن به توافق سیاسی تا پیش از پایان مهلت تعیین شده ۱۱ فروردین به مرحله حساسی رسیده است، رسانه‌های ایران از تماس تلفنی رئیس جمهوری ایران با صدر اعظم آلمان و گفتگو درباره روند مذاکرات خبر دادند.

حسن روحانی روز شنبه در گفتگو با آنگلا مرکل، ضمن تشریح آخرین مواضع تهران در زمینه گفتگوهای هسته‌ای جاری، گفت «به روزهای حساسی رسیده‌ایم. ایران انعطاف لازم را در مذاکرات به عمل آورده و اکنون نوبت طرف مقابل است که قدم‌های نهایی را بردارد.»

گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری ایران و صدر اعظم آلمان، که به همراه پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در قالب گروه ۱+۵ با ایران در حال مذاکره هستند، دو روز پس از آن صورت گرفت که روحانی در نامه‌ای به سران این شش قدرت جهانی، از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، آخرین مواضع تهران در مذاکرات را تبیین کرده بود.

وزیران خارجه ایران و آمریکا، از روز پنجشنبه دور جدید گفتگوها بر سر برنامه هسته‌ای ایران را پس از یک وقفه شش روزه، در هتل بوریواژ شهر لوزان در سوئیس آغاز کردند و دیگر وزیران خارجه کشورهای عضو گروه ۱+۵ نیز از روز شنبه، در حال پیوستن به این گفتگوها هستند.

این در حالی است که حضور وزیران خارجه شش قدرت جهانی در لوزان، نشان از وارد شدن این مذاکرات به مرحله‌ای حساس دارد. گزارش‌ها حکایت از باقی ماندن دو مساله مهم در این گفتگوها هستند که هنوز بر سر آنها توافقی صورت نگرفته است.

یکی از این دو مسئله، نحوه رفع آن بخش از تحریم‌ها علیه ایران است که به دلیل فعالیت‌های اتمی آن کشور در سال‌های گذشته اعمال شده است. ایران می‌خواهد پس از توافق، همه این تحریم‌ها بطور یکجا لغو شوند. طرف مقابل می‌گوید این امر امکان‌پذیر نیست.

آقای روحانی در گفتگوی امروز خود با خانم مرکل گفت «برداشته شدن تحریم‌ها، نکته اساسی این توافق خواهد بود؛ چراکه هدف اساسی از این توافق ایجاد اعتماد بین دو طرف است.»

رئیس جمهوری ایران پیشتر در روز پنجشنبه، با نخست وزیر بریتانیا، و رؤسای جمهوری فرانسه و روسیه نیز بصورت تلفنی درباره روند مذاکرات جاری اتمی گفتگو کرده بود.

XS
SM
MD
LG