لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۲

ظریف: باید به حقوق ایران احترام گذاشته شود


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت به مذاکرات هفته آینده با قدرت های جهانی امیدوار است، اما تکرار کرد «حقوق اتمی» ایران باید به رسمیت شناخته شود.

در دور قبلی مذاکرات در ژنو توافقی به دست نیامد، و قرار است مذاکرات هفته آینده از سر گرفته شود. ایران و آمریکا یکدیگر را مسئول نرسیدن به توافق برای محدود ساختن غنی سازی اورانیوم در برابر کاهش تحریم های غرب دانسته اند.

به گزارش اسوشیتد پرس، محمد جواد ظریف روز جمعه به خبرگزاری نیمه رسمی فارس گفت او همیشه امیدواربوده است، اما یادآورشد «امیدواربودن لزوماً به این معنا نیست که بدون چشم باز حرکت کرد.»

ظریف گفت اگرغرب «حقوق ملت ایران را به رسمیت نشناند وبه آن احترام نگذارد» شانسی برای موفقیت در دوربعدی مذاکرات وجود نخواهد داشت.

ایران حاضر نیست غنی سازی اورانیوم را کاملا متوقف کند، اما سطح غنی سازی به یک جنبه اصلی مذاکرات جاری تبدیل شده است.

در این میان، درحالی که در داخل کنگره آمریکا بر فشاربرای وضع تحریم های جدید علیه ایران افزوده می شود، سامانتا پاور، نماینده آمریکا درسازمان ملل متحد، روز جمعه گفت برای دنبال کردن توافق بدون تحریم های جدید به وقت بیشتر نیاز است.

او در مصاحبه ای در شبکه خبری سی بی اس اظهار داشت «ما باید این رژیم را آزمایش کنیم» وافزود «نسل ها بدگمانی» بین دو کشور، یکی از موانع اصلی است.
XS
SM
MD
LG