لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۸

مذاکرات ژنو بدون نتیجه پایان یافت


مذاکرات میان قدرت های جهان و ایران بر سر پرونده هسته ای تهران در ژنو بدون نتیجه پایان یافت.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری روز شنبه گفت «پیشرفت های فراوانی» حاصل شده اما «برخی اختلافات» همچنان باقی است.خانم اشتون گفت مذاکرات ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) از سرگرفته می شود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته است که از نتیجه مذاکرات ناامید نیست. او گفت مذاکرات به شکل بود که «می توان بر اساس آن پیشرفت کرد.»
او گفت تمام طرف ها «روی یک طول موج سوار بودند و عزم کافی برای رسیدن به توافق وجود داشت.»

همزمان جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت: «تردیدی ندارم که اینک نسبت به گذشته نزدیک تر هستیم.»

جامعه بین الملل نگران آن هستند که ایران به دنبال تولید سلاح اتمی باشد. ایران اتهامات را رد می کند و می گوید به دنبال تولید سلاح نیست و هدفش در برنامه اتمی صلح آمیز است.

طرح پیشنهادی کشورهای 5+1به ایران، خواستار توقف فعالیت های اتمی ایران در ازای تسهیل محدود تحریم های اقتصادی علیه ایران میشود.
شرکت کنندگان در نشست ژنو پیشتر گفته بودند که «پیشرفت های خوبی» حاصل شده است.

این در حالی است که لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه از پایان نشست سه روزه بدون نتیجه خبر داد. او گفته بود: «شرکت کنندگان به نتیجه نرسیدند چرا که هنوز پرسش های بی پاسخ باقی مانده است.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران کشورهای قدرتمند جهان را به استفاده از «فرصت استثنایی» برای رسیدن به توافق ترغیب کرده است.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز مذاکره کنندگان را به به دریافت موقعیت ترغیب کرده است.

مذاکرات ژنو با حضور نمایندگان ایران و کشورهای موسوم به 5+1 شامل آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا، چین و آلمان انجام گرفت.
XS
SM
MD
LG