لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

ایران به بخشی از سپرده ارزی خارجی اش دست می یابد


یک مقام بلندپایه دولت ایالات متحده روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت ایران حدود ١٠٠ میلیارد دارایی ارزی در سراسر جهان دارد که براساس توافق نامه اتمی نوامبر گذشته می تواند به ٤.٢ میلیارد دلار آن دسترسی داشته باشد.

این مقام که به شرط افشا نشدن نامش با این خبرگزاری گفت وگو می کرد، گفته است پول ها و دارایی های ایران در کشورهای مختلف نگه داری می شوند و بخش قابل توجهی از آن حاصل درآمدهای نفتی ایران است.

تحریم های مالی و دیگر تحریم های اقتصادی سبب شد که ایران به این دارایی ها و مصرف آن ها دسترسی نداشته است.

رئیس بانک مرکزی ایران در اواسط سال ٢٠١٢ گفت این کشور ١٥٠ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد تا کشور را از اقدام های تنبیهی محافظت کند.

براساس توافق نامه شش ماهه روز ٢٤ نوامبر با قدرت های جهانی، بخشی از تحریم های ایران به ازای محدود شدن بخشی از فعالیت های اتمی تهران کاهش می یابد و براساس ارزیابی ایالات متحده میزان آن هفت میلیارد دلار خواهد بود.

از این مبلغ، ٤.٢ میلیارد دلار به شکل دسترسی به ذخیره های ارزی خواهد بود که درآمد ایران در خارج از کشور است اما تا به حال مسدود بوده است.

این مقام ایالات متحده به رویترز گفته است تصمیم به برداشت این مبالغ از حساب کشور با ایران خواهد بود و مقام های کشورهای غربی انتقال ارز به صورت قسطی را از نیمه دوم سال تسهیل خواهند کرد. با این حال به گفته او تحقق این امر به وفادار ماندن ایران به اصول توافق نامه موقت بستگی خواهد داشت.

کاخ سفید در خلاصه ای از گزارش توافق نامه اتمی بین ایران، ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان، که روز پنج شنبه آن را منتشر کرده، به رقم ١٠٠ میلیارد دلار اشاره کرده است.

در این گزارش آمده است ارزش (مبلغی که) در پی کاهش تحریم ها در دسترس خواهد بود «بخش کوچکی» از سپرده ارزی ایران در خارج از کشور است و بقیه آن همچنان مسدود خواهد ماند و یا دسترسی به آن محدود است.

عقد توافق نامه موقت به هدف زمان خریدن برای ادامه مذاکرات و برای یافتن یک راه کار نهایی در مورد برنامه اتمی مناقشه آمیز ایران است.

تحریم کشورهای غربی علیه ایران سبب کاهش چشمگیر صادرات نفتی این کشور شده است. بنا به اعلام واشنگتن، از اوایل سال ٢٠١٢ تاکنون حدود ٦٠ درصد از صادرات ١ میلیون بشکه در روز ایران کاهش یافته است.

این مقام ایالات متحده تصریح کرده است اگر قیمت نفت در شش ماه دوره توافق نامه با ایران کاهش یابد، حجم صادرات این کشور افزایش نخواهد یافت.

اجرای توافق نامه موقت ایران و قدرت های غربی از روز دوشنبه (٢٠ ژانویه) آغاز خواهد شد.

ژاپن، کره جنوبی، چین، هند، تایوان و ترکیه هنوز از ایران نفت وارد می کنند. مقام ارشد دولت آمریکا به رویترز گفته است اگر کشور دیگری خرید نفت خام از ایران را آغاز کند، به احتمال بسیار نقض قانون ایالات متحده محسوب خواهد شد.

هشدار ایالات متحده نسبت به مبادلات تجاری با ایران
این مقام دولت ایالات متحده همچنین تاکید کرده است دیدگاه ایالات متحده این است که بازرگان ها برای بازگشت به ایران عجله نکنند. او می گوید کاهش تحریم ها براساس توافق نامه ژنو هم محدود و هم قابل بازگشت است.

شرکت های اروپایی قصد دارند از ظرفیت موجود و فرصتی که پایان انزوای ایران و ذخایر نفت و گاز عمده این کشور ٧٦ میلیونی به همراه می آورد، بهره ببرند.

خبرگزاری رویترز در هفته جاری گزارش داد که شرکت بلژیکی تسن درلو «Tessenderlo» برای تولید مواد شیمیایی، ارسال کود به ایران را تا چند هفته آینده آغاز خواهد کرد. ارسال کود بخشی از اولین خرید مناقصه پتاس در تهران است که پس از گذشت دو سال و هم زمان با کاهش تحریم های بین المللی انجام می شود.

تامین کود برای ایران بخشی از تحریم های بین المللی علیه ایران نبوده است.

اقدام هایی که سبب انزوای تهران شده، بخشی از نظام مالی این کشور را به حال فلج درآورده و در نهایت مبادلات بازرگانی، ارسال کالا، کشتیرانی و پرداخت ها و دریافت های مبالغ خرید و فروش را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

ایران اتهامات کشورهای غربی را رد و ادعا می کند از انرژی اتمی برای مقاصد صلح آمیز و تولید انرژی استفاده خواهد کرد.

انتخابات سال گذشته در ایران که به روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید انجامید، راه را برای کاهش تنش های بین المللی ایران با غرب و امضای توافق نامه ژنو با قدرت های جهانی هموار کرد.
XS
SM
MD
LG