لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

بهمن ماه، زمان احتمالی سفر حسن روحانی به پاریس


دیدار حسن روحانی با فرانسوا اولاند در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل
دیدار حسن روحانی با فرانسوا اولاند در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

نشریه فرانسوی لوپینیون خبر داده که مقامات ایران و فرانسه در تلاش هستند تا سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به پاریس را برای تاریخ ۲۷ و ۲۸ ژانویه (هفتم و هشتم بهمن ماه) برنامه‌ریزی کنند.

پیش از این قرار بود آقای روحانی در هفته آخر آبان ماه به منظور دیدار با مقامات فرانسوی به پاریس سفر کند، که به دلیل وقوع حملات تروریستی در پاریس لغو شد.

خبرگزاری رویترز نیز تایید کرده است که رئیس جمهوری ایران اواخر ماه ژانویه سال آینده میلادی به فرانسه خواهد رفت.

حسن روحانی در کاخ الیزه در یک دیدار کاری با فرانسوا اولاند همتای فرانسوی‌اش در مورد همکاری‌های مشترک در موضوعات منطقه‌ای از جمله عراق، سوریه، یمن و لبنان گفت‌وگو خواهد کرد.

ضمن این که همکاری‎‌های اقتصادی با چشم انداز برداشته شدن تحریم‌ها از مهم‌ترین بخش‌های این سفر دو روزه است.

از سوی دیگر اگر آنگونه که مقامات ایران وعده داده‌اند، روند اجرایی شدن برجام ظرف سه هفته آینده انجام بگیرد، سفر روحانی به پاریس پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران صورت خواهد گرفت، که اهمیت این سفر را دو چندان می‌کند.

یک مقام فرانسوی در الیزه پیش از این به نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا گفته بود که موافقت‌نامه همکاری بین ایران و فرانسه و قراردادهایی در حوزه محیط زیست، بهداشت، کشاورزی، مخابرات و حمل و نقل در طول سفر روحانی به پاریس امضا خواهد شد.

رئیس جمهوری ایران نیز گفته بود در این سفر ممکن است درباره خرید هواپیما از شرکت ایرباس اقدام شود. ضمن این که خبرهایی از احتمال امضای قرارداد بازگشت شرکت خودروسازی پژو به ایران شنیده می‌شد.

این نخستین سفر رسمی حسن روحانی در مقام ریاست جمهوری به اروپا، پس از توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه بین ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، که فرانسه نیز در میان آن است، خواهد بود.

XS
SM
MD
LG