لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۱

صدور احکام زندان برای پنج نوکیش مسیحی توسط دادگاه انقلاب اهواز


به گزارش منابع حقوق بشری، دادگاه انقلاب اهواز پنج نوکیش مسیحی را به تحمل مجموعا بیش از ۲۵ سال زندان محکوم کرده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، اسامی این نوکیشان مسیحی را نصرالله موسوی، بیژن قلی‌زاده، حمید افضلی، ایمان صالحی، و ظهراب شهبازی ذکر کرده است.

بنا بر این گزارش، حمید افضلی به ۱۰ سال حبس، نصرالله موسوی، بیژن قلی‌زاده، و ایمان صالحی، هرکدام به ۵ سال زندان و ظهراب شهبازی هم به ۹ ماه حبس محکوم شده‌اند.

به گزارش سازمان «ماده ۱۸»، فعال در حوزه حقوق مسیحیان ساکن ایران، این پنج نفر که از شهروندان اهل ایذه در استان خوزستان هستند به انجام «فعالیت و آموزش یا تبلیغ انحرافی مغایر یا مخل شرع اسلام » متهم شده‌اند.

به تازگی هم یک نوکیش مسیحی اهل ایذه، به نام یاسین موسوی، توسط دادگاه انقلاب اهواز به اتهاماتی از قبیل «عضویت در دسته یا جمعیت‌هایی با هدف برهم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام از طریق ترویج مسیحیت صهیونیستی» و «تبلیغ علیه نظام از طریق ترویج مسیحیت» به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

سازمان «ماده ۱۸» همچنین از صدور احکام بسیار سنگین علیه مسیحیان در ایران از جمله شهروندان خارجی خبر داده است.

به گزارش سازمان ماده ۱۸، هاکوپ گوچومیان، شهروند ارمنستانی، و آنوشاوان اودیان، شهروند ارمنی، از جمله مسیحیانی هستند که تابستان گذشته بازداشت و هر یک به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

اتهام هاکوپ گوچومیان، «فعالیت آموزشی و تبلیغی انحرافی مغایر شرع مقدس اسلام از طریق عضویت و جهت دهی شبکه مسیحیت تبشیری در کشور» و اتهام آنوشاوان اودیان هم «تشکیل و اداره گروه غیرقانونی برای اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده است.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی در تازه‌ترین گزارش خود به دولت آمریکا توصیه کرد حکومت ایران را به دلیل «نقض سیستماتیک و مستمر و فاحش» آزادی‌های مذهبی در ردیف «کشورهای مورد نگرانی ویژه» قرار دهد.

XS
SM
MD
LG