لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

پرونده هواپیمای اوکراینی «ناقص و پرابهام»؛ دادگاه رای صادر کرد


دادگاه رسیدگی به پرونده ساقط‌شدن هواپیمای اوکراینی (آرشیو)
دادگاه رسیدگی به پرونده ساقط‌شدن هواپیمای اوکراینی (آرشیو)

با وجود نقایص و ابهامات بسیار در پرونده ساقط‌شدن هواپیمای اوکراینی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح از صدور رای این پرونده و اعلام آن تا پایان فروردین ماه خبر داد.

احمد پورخاقان، روز چهارشنبه، ۹ فروردین ۱۴۰۲، گفت که رای این پرونده صادر شده است و قبل از پایان فروردین «اعلام و ابلاغ» خواهد شد.

پیشتر وکیل شماری از خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس‌۷۵۲، با اشاره به نقایص و ابهامات زیاد در این پرونده، از دستور مقامات بالا برای مختومه‌شدنش خبر داده بود.

محمود علیزاده طباطبایی از عدم دسترسی‌اش به اسناد پرونده انتقاد کرده و گفته‌ بود به‌ نظر می‌رسد «دستور رسیده که پرونده جمع شود.»

این وکیل دادگستری همچنین از انصراف حدود دو سوم از خانواده‌های شاکی به دلیل ناامیدی از رسیدگی عادلانه به پرونده خبر داده بود.

به گفته محمود علیزاده طباطبایی، حدود ۶۰ نفر از شاکیان انصراف داده و صرفا بین ۲۰ تا ۳۰ تن به عنوان شاکی حضور دارند.

پیشتر انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲، دادگاه برگزار‌شده را «نمایشی» خوانده‌اند و انصراف اکثریت شاکیان را گواه این امر ذکر کرده بود.

محمود علیزاده طباطبایی همچنین با اشاره به متهم‌بودن ۱۰ تن از نیروهای رده پایین نظامی در سرنگونی هواپیمای اوکراینی، از احتمال صدور حکم اعدام برای سه متهم خبر داده است.

با گذشت بیش از سه سال از بروز این واقعه، هویت هیچ‌یک از متهمان تاکنون علنی نشده است.

به گفته وکیل خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲، دادگاه با رفع اتهام از شماری از مقامات عالی‌رتبه نظامی، برای آنها قرار منع تعقیب صادر کرده است.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ خواستار محاکمه برخی مسئولان ارشد جمهوری اسلامی همچون علی شمخانی، حسین سلامی، امیرعلی حاجی‌زاده، و محمد باقری شده‌ و آنها را از جمله آمرین اصلی سرنگونی این هواپیما دانسته است.

شماری از خانواده‌های قربانیان سرنگونی این هواپیما اعلام کرده‌اند که برای ارجاع این پرونده به محاکم بین‌المللی تلاش کرده و به دادخواهی خود ادامه خواهند داد.

هواپیمای پی‌اس‌۷۵۲ اوکراین، شامگاه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ با موشک‌های سپاه پاسداران بر فراز آسمان تهران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین و خدمه آن جان باختند.

XS
SM
MD
LG