لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

مادر و برادر فاطمه سپهری: خامنه‌ای مسئول سلامت سه عضو زندانی خانواده است


فاطمه سپهری و دو برادر زندانی‌اش
فاطمه سپهری و دو برادر زندانی‌اش

مادر و برادر فاطمه سپهری، زندانی سیاسی، از وخامت حال او در زندان خبر دادند و مسئولیت سلامتی او و دو برادر زندانی‌‌اش را بر عهده علی خامنه‌ای دانستند.

اصغر سپهری روز چهارشنبه ششم دی‌ در شبکه پیام رسان «ایکس» نوشت: «در ملاقات روز سه‌شنبه، پنجم دی، ضربان قلب خواهرم به قدری بالا بوده که صحبت کردن برای او مشکل بوده است.»

او با اشاره به زندانی بودن خواهر و دو برادرش تاکید کرد: «مسئول سلامتی فاطمه سپهری، حسین سپهری و محمدحسین سپهری، شخص علی خامنه‌ای است.»

مادر این سه زندانی سیاسی هم در پیامی ویدیویی با یادآوری ابتلای فاطمه سپهری به بیماری‌های متعدد در زندان، هدف حکومت از بازگرداندن دخترش به زندان، پس از جراحی قلب باز، را جلوگیری از مداوای او دانست.

او علی خامنه‌ای را مسئول وقوع هر اتفاق و گرفتاری برای فرزندان زندانی‌اش خواند.

پیشتر سازمان حقوق بشر ایران ضمن ابراز نگرانی از دسترسی نداشتن زندانیان سیاسی به خدمات درمانی، خواستار آزادی فوری فاطمه سپهری برای انجام مراحل درمانی در خارج از زندان شده بود.

محمود امیری مقدم، مدیر این سازمان، حبس خانم سپهری به دلیل ابراز عقیده را غیر‌قانونی خوانده و «محروم کردن عامدانه» اواز خدمات درمانی مناسب را مصداق شکنجه موجب به‌خطرافتادن جان او دانسته بود.

فاطمه سپهری همراه با برادرش، محمدحسین سپهری، از جمله ۱۴ امضاکننده نامه درخواست استعفای علی خامنه‌ای هستند که در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ منتشر شد.

سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به گزارش‌های بسیار درباره محروم کردن زندانیان سیاسی از درمان مناسب اعلام کرده بود که به‌نظر می‌رسد مسئولان امنیتی از این روش برای شکستن زندانیان سیاسی و وادار کردن آنها به سکوت استفاده می‌کنند.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، تاکنون چندین زندانی سیاسی از جمله حشمت الله ساران، فعال مدنی؛ محسن دکمه‌چی، هوادار سازمان مجاهدین خلق ایران؛ شاهرخ زمانی، فعال کارگری؛ ساسان نیک‌نفس، فعال مدنی؛ بهنام محجوبی، درویش گنابادی، بکتاش آبتین، شاعر و فیلم ساز، و جواد روحی، شهروند معترض؛ به‌دلیل محرومیت از درمان مناسب جان خود را از دست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG