لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۱

مخالفت ایران با لغو مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر


عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی می گوید ایران در اجلاس اخیر وین با لغو مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای رحمانی فضلی روز سه شنبه در نشست «دستاوردهای دولت در مبارزه با مواد مخدر» گفت ایران با «قانونی کردن مصرف برخی مواد مخدر» در اجلاس وین نیز مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سه شنبه هفته گذشته در وین، یوری فدتوف، رئیس دفتر مبارزه با جرائم و مواد مخدر، متعلق به سازمان ملل متحد، در نشستی از مبارزه ایران با قاچاق مواد مخدر ستایش کرد. اقدام رئیس این اداره سازمان ملل متحد، به رغم اعتراضات گروه های حقوق بشری به رشد تند اعدام ها در ایران صورت گرفت.

وزیر کشور ایران گفت کشورهای اروپایی «بیانیه ای درباره لغو اعدام قاچاقچیان مواد مخدر دادند که ما نیز بیانیه ای برای مقابله با آن ارایه کردیم.»

رحمانی فضلی در دفاع از اعدام قاچاقیچان مواد مخدر در ایران گفت: «کار قاچاقچیان مواد مخدر فقط حمل مواد مخدر نیست.»

به گفته رحمانی فضلی، قاچاقچیان مواد مخدر به اتهامات دیگری نظیر «درگیری مسلحانه، عبور غیر قانونی از مرز، تجاوز به عنف، قتل، پولشویی و مباحث تروریستی» اعدام می شوند. او گفت: «نمی توان فضا و شرایط را یکسان بدانیم.»

سازمان ملل متحد می گوید سال گذشته میلادی در ایران بیش از ۶۰۰ نفر در ایران اعدام شدند که بیشتر اعدام ها در ارتباط با مواد مخدر بوده است.

جواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه روز یکشنبه در صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت باید از ایران به خاطر این اعدام ها «تشکر» شود چرا که این مواد مخدر می تواند به اروپا برسد. او گفت ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر کشته می دهد.

روز سه شنبه، جواد لاریجانی در یک کنفرانس خبری در تهران، در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت «رقم دقیقی» از آمار اعدام ندارد؛ اما گفت تعداد اعدامی های ایران «زیاد» است.

دیپلمات ها می گویند بریتانیا و دانمارک از جمله منتقدان آمار بالای اعدام در ایران هستند.

ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی ۳۸۸ تن تریاک کشف و ضبط کرد که معادل ۷۲ درصد کل تریاک ضبط شده در جهان است. نود درصد تریاک جهان در افغانستان، همسایه بی ثبات ایران تولید می شود که دولتش با طالبان در جنگ است.

به رغم افزایش اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در جمهوری اسلامی، ایران از جمله مصرف کنندگان بزرگ مواد مخدر در جهان است.
XS
SM
MD
LG