لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

چهار تن از متهمان مسمومیت الکلی در استان البرز به اعدام محکوم شدند


آمار اعدام در جمهوری اسلامی یکی از بالاترین آمارها در جهان به شمار می‌رود
آمار اعدام در جمهوری اسلامی یکی از بالاترین آمارها در جهان به شمار می‌رود

سخنگوی قوه قضاییه از صدور حکم اعدام برای چهار تن از متهمان پرونده مسمومیت الکلی در استان البرز خبر داد.

مسعود ستایشی روز سه‌شنبه ۴ مهر در نشستی خبری با اشاره به یازده متهم این پرونده اعلام کرد که چهار نفر از آنها به اتهام «افساد فی الارض علیه جنایت تمامیت جسمانی افراد با توزیع مواد سمی متانول» به اعدام محکوم شدند. به گفته سخنگوی قوه قضاییه، برای هفت متهم دیگر هم احکام حبس از پنج سال تا یک سال حبس تعزیری صادر شده است.

بنا بر آمارهای رسمی، در پی مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در استان البرز در خردادماه سال جاری ۱۷ نفر جان باختند و ۱۹۱ نفر هم راهی مراکز درمانی شدند.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد که برخی از مسموم‌شدگان الکلی دچار نابینایی و معلولیت شده‌اند. او به تعداد دقیق نابیناشدگان این مسمومیت‌ها اشاره‌ای نکرده است.

مسعود ستایشی مسمومیت الکلی اخیر در استان البرز را ناشی از «فروش غیرقانونی» الکل‌ صنعتی به وسیله یک کارخانه تولید اسپری مو در شهر اشتهارد ذکر کرده است.

این در حالی است که بروز مسمومیت‌های الکلی در خرداد و تیر ماه سال جاری پس از استان البرز به چندین استان دیگر از جمله هرمزگان، تهران، و آذربایجان غربی هم گسترش یافت.

بر پایه قوانین جمهوری اسلامی ایران تولید، معامله، و مصرف مشروبات الکلی غیرمجاز به شمار می‌رود. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد تهیه و فروش نوشیدنی‌های الکلی به شکل زیرزمینی و در غیاب نظارت‌های قانونی در کشور رواج یافته است.

روزنامه اعتماد در گزارشی در تیرماه سال جاری خبر داد که میزان و شدت مصرف مشروبات الکلی در دو دهه گذشته در ایران روندی افزایشی داشته است.

بنا بر این گزارش، از ابتدای خرداد تا دوازدهم تیرماه امسال بیش از ۳۰۰ نفر به دلیل نوشیدن مشروبات الکلی حاوی متانول دچار مسمومیت شده و بیش از ده درصد مسموم‌شدگان، دست کم ۳۱ نفر، جان خود را از دست داده‌اند.

پیشتر کاظم علمداری، جامعه‌شناس، در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا حکومت ایران را مسبب مسمومیت‌های الکلی و جان‌باختن مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های الکلی دست‌ساز در ایران معرفی کرده بود.

XS
SM
MD
LG