لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

افزایش مرگ‌ و میر ناشی از مصرف الکل غیراستاندارد در پایتخت؛ گروه سنی:‌ بیست تا چهل سال


مسمویت الکل صنعتی
مسمویت الکل صنعتی

مدیرکل پزشکی قانونی تهران از افزایش آمار مرگ‌ و میرهای ناشی از مسمومیت الکلی در این استان خبر داده است. مهدی فروزش گفت: «در دو ماه نخست سال جاری، با ۲۶ مورد فوتی، این آمار در تهران افزایشی ۳۶.۸ درصدی داشته است.»

از این تعداد، ۲۲ نفر به دلیل مصرف متانول و چهار نفر به دلیل مصرف اتانول جان باخته‌اند.

این در حالی است که در دو ماه نخست سال ١۴٠١، ١٩ نفر به‌دلیل مسمومیت ناشی از مصرف الکل جان خود را از دست داده بودند.

همزمان، رئیس بخش مسمومیت بیمارستان لقمان نیز از افزایش مراجعه روزانه مسمومیت ناشی از مصرف الکل تقلبی با عوارض چشمی خبر داده است.

شاهین شادنیا می‌گوید بیشتر قربانیان در گروه سنی ۲۰ تا ۴۰ سال قرار دارند.

در روزهای اخیر، مرگ‌های ناشی از مسمومیت‌های الکلی در نقاط مختلف ایران بار دیگر خبرساز شده است و توجه‌ها را به نتیجه معکوس ممنوعیت الکل توسط جمهوری اسلامی جلب کرده است.

مصرف الکل غیراستاندارد تنها در استان البرز دست کم جان ۱۷ نفر را طی چند روز گذشته گرفته است.

در عین حال، بسیاری نیز به دلیل مصرف الکل‌های غیراستاندارد در بیمارستان بستری شده‌اند.

مازیار بهاری، روزنامه‌نگار از بستری شدن خسرو حسن‌زاده، نقاش شناخته شده خبر داده است که او نیز به دلیل مصرف الکل حاوی متانول ده روز است در بیمارستان بستری است.

  • متانول خطرناک و داغ شدن بازار کیت‌های تشخیص خانگی

در ایران، ممنوعیت فروش و استفاده از نوشیدنی‌های الکلی منجر به افزایش مصرف الکل‌های خانگی و غیرقانونی عمدتاً حاوی متانول شده است و مسمومیت با الکل را تبدیل به یک چالش بزرگ در بهداشت عمومی ایران کرده است.

الکل‌های دست‌ساز اغلب حاوی متانول هستند. متانول یک الکل سمی است که به صورت صنعتی به عنوان آفت‌کش و یا منبع سوخت جایگزین استفاده می‌شود.

برخلاف اتانول که مصرف خوراکی دارد، متانول در بدن انسان تبدیل به فرمیک اسید می‌شود؛ ماده‌ای که در نیش مورچه یافت می شود. حجم بالای فرمیک اسید منجر به مشکلات گردش خون، آسیب کبدی و در برخی موارد آسیب عصبی، نابینایی دائمی و نارسایی کلیه و حتی مرگ می‌شود.

سطح بالای ۵۰۰ میلی‌گرم در لیتر متانول در خون در صورت عدم رسیدگی مسمومیت ایجاد می‌کند.

فرآیند مسمومیت با متانول، آرام صورت می‌گیرد. در چند ساعت اول پس از مصرف متانول، فرد دچار احساس خواب آلودگی و بی ثباتی می‌شود. در نهایت این علائم به سردرد، استفراغ، شکم درد و سرگیجه می‌انجامد و برخی نیز احساس تنگی نفس و حتی تشنج را تجربه می‌کنند.

پزشکان توصیه می‌کنند که فرد با مشاهده نخستین علائم مسمومیت سریع به بیمارستان مراجعه کند.

با افزایش موارد مسمومیت از مصرف الکل‌های غیراستاندارد در ایران، فضای مجازی از تبلیغات کیت‌های تشخیص خانگی الکل سمی پر شده است.

‏این در حالی است که تشخیص متانول در آزمایشگاه‌های تخصصی امکان‌پذیر است و کیت‌های خانگی برای این منظور قابل اطمینان نیستند.

XS
SM
MD
LG