لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

حکم اعدام محمدجواد وفایی برای بار دوم لغو شد


محمد جواد وفایی ثانی، معترض محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد
محمد جواد وفایی ثانی، معترض محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد

وکیل محمدجواد وفایی ثانی، معترض محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد، از نقض دوباره حکم اعدام موکلش از سوی دیوان عالی کشور خبر داد.

بابک پاک‌نیا در شبکه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد که «شعبه نهم دیوان عالی کشور برای مرتبه دوم با حکم اعدام محمدجواد وفایی ثانی مخالفت کرد» و پرونده را برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌ عرض ارجاع کرده است.

حکم اعدام این ورزشکار که در پی اعتراضات سراسری ۹۸ در مشهد بازداشت شد، یک بار هم در آذر ۱۴۰۰ در دیوان عالی کشور نقض شده بود ولی شعبه دوم دادگاه انقلاب مشهد در مردادماه ۱۴۰۲ بار دیگر برای او حکم اعدام صادر کرد.

محمدجواد وفایی ثانی، متولد سال ۱۳۷۴ و قهرمان بوکس آموزشگاه‌های مشهد، به «افساد فی‌الارض» از طریق «تحریق و تخریب اماکن خاص از جمله ساختمان تعزیرات حکومتی» متهم شده؛ اتهامی که این زندانی سیاسی آن را رد کرده است.

او همچنین به «شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ و اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی و تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

کنشگران و نهادها حقوق بشری از شکنجه این معترض در دوران بازداشت خبر داده و به حکم اعدام او اعتراض کرده‌‌اند.

محمد مقیمی و سینا یوسفی، دو حقوقدان، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا هدف جمهوری اسلامی از صدور و اجرای احکام اعدام برای معترضان را ایجاد ارعاب در جامعه ذکر کردند.

به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، جمهوری اسلامی برای تعقیب معترضان با جرایمی که مجازات اعدام دارند، از قوانین شریعت اسلامی از جمله «جنگ با خدا» یا «محاربه» و «فساد فی الارض» استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG