لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

قیمت دلار آزاد در بازار ایران از ۳۹۰۰ تومان گذشت


نرخ دلار در بازار ایران با افزایش چشمگیر در روز سه‌شنبه از مرز ۳۹۰۰ تومان گذشت.

خبرگزاری ها از بازار خرید و فروش آزاد ارز در ایران گزارش دادند که دلار آمریکا در روز نهم آذر، با حدود ۹۸ تومان افزایش به ۳۹۰۲ تومان رسید.

بنابر این گزارش‌ها، نرخ یورو نیز ۸۲ تومان افزایش داشته است. افزایش نرخ دلار، که نرخ کنونی آن با نرخ اواخر دولت محمود احمدی‌نژاد مقایسه می‌شود، نگرانی‌هایی را در پی داشته است.

زمستان سال ۱۳۹۱، قیمت دلار در آخرین ماه‌های دولت احمدی نژاد به حدود ۳۸۵۰تومان رسید. حال با افزایش ناگهانی دلار به حدود ۳۹۰۰ تومان، نگرانی‌هایی از آشفتگی بازار نظیر آنچه در سال آخر دولت احمدی نژاد رخ داد بروز یافته است.

برخی از کارشناسان به رسانه‌ها گفته‌اند که خرید و فروش صوری ارز توسط دلالان و پایین نگه داشته شدن نرخ ارز توسط دولت، در کنار افزایش تقاضا در پایان سال میلادی و سفر زائران به عراق، از دلایل افزایش ناگهانی نرخ ارز است.

دولت آقای روحانی تلاش دارد تا با بالا بردن نرخ ارز رسمی، قیمت ارز آزاد و دولتی را نزدیک کرده و به مرور یکسان کند، با این حال با جهش ناگهانی نرخ ارز آزاد در روزهای اخیر، فاصله آن با نرخ ارز دولتی بار دیگر افزایش یافته است.

قیمت دلار آمریکا در حالی در ایران افزایش یافته است که اخیرا نیز دلار در مقایسه با یک سبد ارزهای خارجی به بالاترین سطح خود در ۱۳ سال گذشته رسیده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG