لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۴

بانک مرکزی ایران سقف ورود ارز همراه مسافر را افزایش داد


بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سقف ورود ارز همراه مسافران به کشور را ۱۰ هزار دلار تعیین کرد.

وبسایت رسمی بانک مرکزی روز شنبه ۲۲ آبان گزارش داد که بر اساس تصمیم اخیر این بانک مرکزی، ورود فیزیکی ارز توسط مسافران به داخل کشور از ۵ هزار دلار به ازای هر نفر، به ۱۰ هزار دلار افزایش یافته است.

به نوشته این وبسایت، بانک مرکزی به دنبال انجام بررسی‌ها و هماهنگی‌هایی که با دستگاه‌های مرتبط از جمله گمرک، بانک ملی، مرکز اطلاعات مالی و مبارزه پولشویی وزارت اقتصاد و ریاست جمهوری، «دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر ارز همراه مسافر» را تدوین کرده است.

بر اساس این دستورالعمل، مسافران برای ورود مبالغ بیش از ۱۰ هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها، موضوع را به گمرک ورودی اعلام کنند و با راهنمایی گمرک، مبلغ مازاد را به باجه بانک ملی تحویل داده و رسید چاپی دریافت کنند. این وجه پس از صدور تاییدیه مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی (FIU)، قابل بازپرداخت به مسافر است.

کنترل ورود و خروج فیزیکی ارز (اسکناس) یکی از اقدامات رایج برای برخورد با پولشویی و مقابله با جابجایی پول‌های حاصل از کسب و کارهای غیرقانونی است.

دولت جمهوری اسلامی در سال جاری تلاش های خود برای همکاری و جلب نظر «کارگروه بین المللی اقدام مالی برای مقابله با پولشویی» را افزایش داده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG