لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

نرخ تسعیر پتروشیمی‌ها ۳۷۵۰۰ تومان شد؛ «دلار فرزین» برچیده می‌شود


سیاست‌‌های ارزی دولت در سایه ثبات نسبی بازار ارز در حال پیگیری است و بانک مرکزی به تدریج در حال حذف دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی از اقتصاد است و در تازه‌ترین اقدام نرخ تسعیر ارز پتروشیمی‌ها ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

بهزاد لامعی، مدیر اداره پایش بانک مرکزی درباره این تصمیم گفته است که «به این نتیجه رسیدیم که در راستای یکسان‌سازی، نرخی که مبنای پالایش و پتروشیمی‌ها در بورس کالاست به مبلغ ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان برسد.»

وی همچنین در مورد تعیین نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان در ابتدای سال گفته است که این تصمیم برای «جلوگیری از هر گونه شوک به بازار و تامین نیاز‌های واقعی اقتصاد» اتخاذ شده بود.

خبرگزاری تسنیم اما به این تصمیم واکنش منفی نشان داد و نوشت که «مشخص نیست بانک مرکزی با چه استدلالی در سال مهار تورم دست به این اقدام عجیب زده است.»

تسنیم در ادامه مخالفت خود با افزایش نرخ تسعیر ارز پتروشیمی‌ها به سراغ معاون وزیر اقتصاد رفته و به نقل از او نوشته است که افزایش نرخ ارز مبنای محاسبه قیمت پایه محصولات پتروشیمی و پالایشی در بورس کالا، ممکن است موجب «افزایش قیمت بازار برخی محصولات» شود.

علی روحانی تاکید کرده که با این تصمیم درآمد دولت از فروش نهاده به پتروشیمی‌های خوراک مایع حدود ۲۰ هزار میلیارد و مالیات وصولی از این شرکت‌ها که در سال آینده وصول می‌شود حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

به نظر می‌رسد دولت قصد دارد با حذف ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی و نزدیک کردن نرخ رسمی ارز به بازار آزاد بخشی از کسری بودجه خود را از این طریق جبران کند.

در همین راستا روز گذشته وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که ارز تمام اقلام دامپزشکی از جمله دارو، واکسن، افزودنی‌ها، مواد اولیه دارویی دامپزشکی، مکمل و کنسانتره به تالار دوم منتقل شود. این بخشنامه وزارت کشاورزی به معنای حذف رسمی ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی از این گروه کالایی است. این جابجایی ارزی در میان مدت تاثیر قابل توجهی بر قیمت محصولات کشاورزی خواهد داشت و اقلامی همچون گوشت قرمز و مرغ را دستخوش تغییرات قیمتی قابل توجه خواهد کرد.

۲۲ مرداد ماه نیز علیرضا پیمان‌پاک قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در شبکه اجتماعی «اکس» نوشت که ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی مربوط به گوشت منجمد با کاربری صنعتی و رستورانی حذف شد.

زمزمه حذف ارز ۲۸۵۰۰ تومانی از بهار امسال به گوش می‌رسید به طوری که ۱۵ خردادماه جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته بود که با این اقدام قیمت کالاهایی که در سفره مردم است از جمله مرغ و برنج به شدت افزایش پیدا می‌کند و قیمت دارو بالا می‌رود.

کوچکی نژاد تاکید کرده بود که روز اول اجرای ارز ٢٨ هزار و ۵٠٠ تومانی خود آقای فرزین آمد و گفت اجرای این طرح حداقل تا دو سال ادامه پیدا می‌کند حالا اگر در این شرایط بخواهند ارز ٢٨ هزار و ۵٠٠ تومانی را قطع کنند قطعا دچار بحران می‌شویم.

XS
SM
MD
LG