لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

شکایت سازمان بورس از پالایش نفت؛ به سهامداران اطلاعات غلط داده‌اند


مجید عشقی (سمت راست) و محمدجعفر منتظری
مجید عشقی (سمت راست) و محمدجعفر منتظری

رئیس سازمان بورس در نامه‌ای به دادستان کل کشور در خصوص تعدیل منفی سود هر سهم «شپنا» از شرکت ملی پالایش و پخش به دادستان کل شکایت و اعلام کرد که این شرکت «عمدا» به سهامداران خود اطلاعات نادرست داده است.

بر اساس نامه‌ای که خبرگزاری‌های ایران منتشر کرده‌اند مجید عشقی در این نامه به محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور اعلام کرد که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت با وجود تکلیف قانونی بر ارائه صورت حساب نفت خام و فروش محصولات در روزهای اخیر با تاخیری چند ساله اطلاعات مربوط به سال‌های ۱۳۹۷ الی ۱۴۰۰ را به پالایشگاه‌ها اعلام کرده است.

رئیس سازمان بورس این اقدام را نوعی «رانت و سودجویی» تلقی و تاکید کرده که ارائه «اطلاعات متفاوت و غیر قابل اتکا می‌تواند موجب جابجایی منافع بین سهامداران شود» و انتشار «اطلاعات گمراه کننده منجر به متاثر شدن قیمت سهام این شرکت‌ها و تضییع حقوق سهامداران آن شرکت‌ها می‌شود.»

رانت اطلاعاتی و دستکاری در بازار سهام در روزهای اخیر حاشیه ساز شده بود. روز سه شنبه ۶ تیر ماه خبرگزاری «فارس» اعلام کرد که ۵۱ روز قبل، پس از نامه معاون اول رئیس جمهور پیرامون خوراک پتروشیمی؛ بازار بورس شاهد ریزش تاریخی و ادامه‌دار بود و افت شاخص کل تا هفته‌های بعد از تاریخ این مصوبه تا ۳۵۰ هزار واحد رسید.

باشگاه «خبرنگاران جوان»، وابسته به صدا و سیما، نیز روز چهارشنبه ۷ تیر ماه به نقل از وزیر امور اقتصادی و دارایی این ادعا و سند منتشر شده را رد کرد و نوشت که خاندوزی گفته است «این سوءبرداشت ناشی از عدم دقت حوزه اداری دبیرخانه هیأت دولت بود و اگر چه این موضوع در جلسه ۱۷ اردیبهشت هیأت وزیران مطرح شد اما تصویب نشد.»

وب‌سایت «تجارت نیوز» نیز در گزارشی نوشت که جدا از خطر ورشکستگی و تعطیلی صنایع پتروشیمی، انتشار نامه مربوط به افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بار دیگر وجود رانتی عجیب را به تصویر کشید و بی‌اعتمادی‌ها را در بازار سرمایه افزایش داد. تا جایی که برخی از کارشناسان این بازار از این تصمیم احتمالاً محرمانه دولت به‌عنوان «ضربه فنی بورس» یاد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG