لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۱

زمستان سخت پتروشیمی‌ها رسید؛ گاز نیست


پتروشیمی مهر در عسلویه
پتروشیمی مهر در عسلویه

دستور کاهش ظرفیت تولید به منظور صرفه‌جویی در مصرف گاز به برخی مجتمع‌های پتروشیمی از جمله متانول‌سازان ابلاغ شده است.

به گزارش رسانه‌‌های ایران، این دستور در پی افزایش مصرف گاز در بخش خانگی صادر شده است. در چند روز اخیر و با سرد شدن هوا در اکثر مناطق کشور، شرکت ملی گاز هشدارهایی درباره افزایش مصرف و احتمال افت فشار و قطعی گاز صادر کرد که نشان از ناترازی تولید و مصرف گاز در ایران است.

انصاف‌نیوز می‌نویسد: «راه حل دولت در این زمینه، نه افزایش تولید که سهمیه‌بندی انرژی برای صنایع بوده است. از چند سال پیش در فصل زمستان، صنایع و به ویژه تولیدکنندگان فولاد و پتروشیمی که اصطلاحا انرژی‌بر خوانده می‌شوند، مجبور به کاهش تولید و در مقاطعی توقف کامل فعالیت شده‌اند تا گاز بخش خانگی تامین شود.»

نکته قابل توجه در ابلاغیه جدید کاهش تولید این‌جاست که به دلیل تحولات بازار جهانی انرژی و فعالیت‌های روسیه، قیمت متانول کاهش داشته که با افزایش نرخ دولتی خوراک و انرژی هم‌زمان و سبب زیان‌ده شدن تولید این کالای پرمصرف در ایران شده است. زیان متانول‌سازان ایرانی به حدی زیاد شد که در ماه‌های گذشته، چند تولیدکننده خصوصی متانول مجبور به توقف فعالیت شده‌اند.

به نظر می‌رسد کاهش ظرفیت تولید سبب افزایش هزینه تولید هر تن متانول و در نتیجه زیان بیشتر این واحدها شود.

بخش عمده متانول ایران در مجتمع‌هایی چون زاگرس و فناوران در عسلویه و ماهشهر تولید می‌شود که صندوق ذخیره فرهنگیان سهام‌دار عمده آن است و به این ترتیب باید منتظر افزایش زیان در صورت‌های مالی هلدینگ‌های پتروشیمی این صندوق باشیم.

XS
SM
MD
LG