لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

سخنگوی وزارت خارجه درباره دفتر اتحادیه اروپا در تهران: بعید است به زودی گشایش یابد


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در آستانه برگزاری دور دیگری از مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا اعلام کرد که گشایش دفتر این اتحادیه در ایران در آینده نزدیک صورت نمی‌گیرد.

در حالیکه مجید تخت روانچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و سرپرست مذاکرات دوره‌‌ای ایران و اتحادیه اروپا اعلام کرده بود دفتر اتحادیه اروپا در ایران در چند ماه آینده گشایش می‌یابد، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۱۷ آبان گفت که ایران در حال حاضر مشغول بررسی گشایش این دفتر است و هنوز زمان مشخصی برای آن تعیین نشده است.

آقای قاسمی گفت: «بعید می دانم به زودی دفتر اتحادیه در تهران افتتاح شود. ما هنوز نظر دقیق و جامع کشور را در این مورد نداریم.»

دستگاه قضایی ایران از مخالفان جدی گشایش دفتر اتحادیه اروپا در تهران است. محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، اوایل آبان ماه در پی انتشار اخباری مبنی بر گشایش این دفتر در تهران، آن را لانه فساد دانست.

او گفت: «اروپایی‌ها به‌ دنبال تاسیس دفتری در تهران هستند، اگر منظور پیگیری امور تجاری باشد مشکلی نیست، اما گفته‌اند که می‌خواهند با مدافعان حقوق بشر و NGO های داخل کشور ما ارتباط نزدیک بگیرند تا از روند اجرای حقوق بشر در کشورمان اطمینان حاصل کنند.»

او سپس تاکید کرد: «دستگاه قضایی جمهوری اسلامی قطعا اجازه نمی‌دهد چنین لانه فسادی در ایران تاسیس شود.»

پیشتر نیز تلاش اتحادیه اروپا برای ارتباط با فعالان حقوق بشر در داخل ایران با حملات تند اصولگرایان و مقام‌های قضایی ایران روبرو شده بود؛ از جمله دیدار کاترین اشتون، مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا با نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که بعدها گفته شد یکی از دلایل حکم سنگین زندان علیه خانم محمدی دیدار او با کاترین اشتون بوده است.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه نیز در پی دیدار کاترین اشتون با فعالان حقوق بشر هشدار داد: «اگر بناست چنین روندی ادامه یابد و بر خلاف امنیت و مصالح کشور در چنین سفرهایی اقداماتی صورت گیرد؛ قوه قضاییه وارد عمل می‌شود.»

مخالفت دستگاه قضایی ایران با گشایش دفتر اتحادیه اروپا در ایران در حالیست که نشست دیگری از گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا قرار است روز چهارشنبه برگزار شود و مذاکرات درباره وضعیت حقوق بشر نیز با وجود مخالفت‌ اولیه دستگاه قضایی ایران، در جریان این نشست صورت پذیرد.

گفت و گوهای دوره ای میان ایران و اتحادیه اروپا در پی به سرانجام رسیدن مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵ از سر گرفته شد. این گفت و گوها تا در دولت محمود احمدی نژاد متوقف شد اما دوباره از بهمن ماه سال گذشته با حضور هیات اتحادیه اروپا در تهران به سرپرستی هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، از سر گرفته شد.

اتحادیه اروپا از منتقدان نقض حقوق بشر در ایران است و تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی در این زمینه وضع کرده است، با این حال طی یکسال گذشته تلاش کرده است تا مسائل حقوق بشری، از جمله لغو مجازات اعدام در ایران را در مذاکرات با مقامات ایران پیگیری کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG