لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

آغاز عملیات گسترده مخالفان دولت سوریه برای شکستن محاصره حلب


شورشیان مسلح مخالف اسد در نزدیکی شهر الباب واقع در شمال استان حلب - آرشیو
شورشیان مسلح مخالف اسد در نزدیکی شهر الباب واقع در شمال استان حلب - آرشیو

مخالفان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز جمعه عملیات گسترده‌ای را برای شکستن حصر شهر حلب در شمال آن کشور آغاز کردند.

شهر حلب، که زمانی بزرگترین شهر سوریه بود، از آغاز ناآرامی‌ها در اوایل سال ۲۰۱۱ میان نیروی‌های دولتی و شورشیان تقسیم شده است.

حملات امروز مخالفان اسد از بخش‌های مختلف اطراف حلب انجام شد و گفته می‌شود شورشیانی که در بخش شرقی شهر تحت محاصره قرار دارند نیز به این عملیات پیوسته اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، صدای تبادل آتش سنگین میان دو طرف و انفجار بمب و گلوله‌های خمپاره به گوش می‌رسد و ستون‌های دود غلیظ نیز در نقاط مختلف شهر دیده می‌شود.

ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که نیروهای دولتی موفق به مهار حملات امروز شورشیان در جبهه‌های مختلف درگیری در داخل و اطراف حلب شده‌اند.

به گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، شورشیان ابتدا بخش غربی حلب را با راکت هدف قرار دادند که در نتیجه آن دست کم ۱۵ غیرنظامی کشته شدند.

این حملات در حالی آغاز شده است که وزیران خارجه سوریه، روسیه و ایران در مسکو گرد هم آمدند تا درباره اوضاع در سوریه، به ویژه در حلب، گفت‌وگو کنند.

سوریه و ایران حامیان عمده دولت بشار اسد هستند و با این ادعا که از دمشق در برابر «تروریست‌ها» حمایت می‌کنند، در آن کشور جنگ زده حضور نظامی فعال دارند.

ایالات متحده و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن می‌گویند روسیه بیش از آن که گروه‌های افراطی مانند داعش را هدف حمله قرار دهد، مخالفان اسد را هدف قرار می‌دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG