لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

مسمومیت غذایی علت مرگ هزاران پرنده مهاجر در میانکاله؛ ورود فاضلاب به تالاب دلیل احتمالی این مسمومیت است


آمار رسمی حاکی از تلف شدن ۵هزار و ۹۵۰ پرنده مهاجر در تالاب میانکاله است
آمار رسمی حاکی از تلف شدن ۵هزار و ۹۵۰ پرنده مهاجر در تالاب میانکاله است

در پی مرگ مشکوک بیش از ۵هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله، یک دامپزشک معتمد محیط زیست مازنداران علت تلف شدن این پرندگان را «مسمومیت غذایی» اعلام کرد.

بهرنگ اکرامی، دامپزشک معتمد محیط‌زیست مازندران روز دوشنبه ۷ بهمن ماه به خبرگزاری ایرنا گفت که علت تلفات مشکوک چند هزار بال پرنده مهاجر زمستان‌گذران در تالاب بین‌المللی میانکاله مسمومیت غذایی است و منشاء آن نوعی باکتری است که در پرندگان بویژه از گونه های چنگر و فلامینگو که از جلبک ها و پلانگتون ها تغذیه می کنند، ایجاد می شود.

به گفته اکرامی، احتمال می رود که «از چندین روز پیش آب تالاب و غذای پرندگان بر اثر ورود فاضلاب خانگی و یا حتی صنعتی آلوده شده و آلودگی بر جلبک ها و پلانگتون ها هم اثر گذاشته باشد و در نتیجه آن پرندگانی که از قسمت آلوده تغذیه کردند دچار مسمومیت شده باشند.»

بنابر گفته این کارشناس «احتمالا مرگ پرندگان حدود ۱۰ روز پس از آلودگی منبع غذایی و مصرف آن شروع شده و همچنان ادامه دارد.»

این دامپزشک همچنین به وضعیت مشابهی در ۱۲ سال پیش در میانکاله اشاره کرده و در عین حال گفته است با آن که در آن سال تلفات چندین هزار بالی پرندگان وجود داشته اما سابقه بررسی علمی در این زمینه وجود ندارد.

اکرامی افزود احتمال سرایت بیماری به سایر پرندگان تا حد زیادی از بین رفته است ولی همین باکتری ها می توانند عامل بیش از ۱۰۰ بیماری دیگری شوند.

تا کنون آمار رسمی حاکی از تلف شدن ۵هزار و ۹۵۰ پرنده مهاجر در تالاب میانکاله است که بیشترین تلفات پرندگان مهاجر چنگر معمولی و فلامینگوها هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG