لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

برایان هوک: سوء مدیریت مدیران جمهوری اسلامی منابع آب ایران را نابود کرد


برایان هوک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، به مناسبت روز جهانی آب، از وضعیت محیط زیست و مدیریت منابع آبی در ایران انتقاد کرد.

آقای هوک در ویدیویی که شنبه سوم فروردین در صفحه توئیتر وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، ضمن متهم کردن رهبران ایران به فساد، اعلام کرد که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوء مدیریت نابود کرد.

وی با اشاره به آثار فاجعه‌بار سوء مدیریت مسئولان جمهوری اسلامی گفت: «دریاچه ارومیه و زیبایی‌های شاعرانه آن به شوره زار بدل شده و دره‌های حاصلخیزش خشکیده‌اند. بسیاری از مردم ناچار به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند. و پایه و اساس وضعیت مشقت بار امروز فساد و سومدیریت رهبران ایران است. »

او با بیان این که پیش از انقلاب ۵۷، ایران تنها ۷ سد باستانی و ۱۴ سد مدرن داشت، افزود: این در حالی است که «امروز رژیم آیت‌الله‌ها بیش از ۶۰۰ سد را بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی ساخته و رها کرده است. هدف این سدسازی‌ها، کمک به مردم نبود، بلکه پر کردن جیب مقام‌های ایران از طریق پروژه‌های پرمنفعت بود.»

او توضیح داد که اغلب پروژه‌های سدسازی توسط نهادهای وابسته به سپاه پاسداران اجرا شد؛ نهادی که بیش از ۸۰ درصد از اقتصاد ایران را در دست دارد و برای منفعت طلبی کشور را به سوی یک فاجعه زیست محیطی سوق داده است.

آقای هوک با اشاره به اعتراض‌های مردمی به مشکلات آب در برخی از مناطق ایران، از جمله اصفهان و خوزستان، گفت که «اعتراض صلح آمیز این مردم از سوی رژیم با قوای قهریه سرکوب شده؛ رژیم ملاها هیچگونه اعتراضی را در این زمینه تحمل نمی‌کند. در سال گذشته ایران به صورت خودسرانه، ۶۰ فعال محیط زیستی را دستگیر کرد. کاووس سیدامامی که محقق و شهروند کانادا بود، در زندان به صورت مشکوکی جان خود را از دست داد.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا سپس گفت: «از همین رو، و در روز جهانی آب، ما از رژیم ایران می‌خواهیم برای یک بار هم که شده به مردم ایران فکر کند. میلیون‌ها ایرانی به دلیل نابود شدن کشتزارهایشان قادر به سیر کردن شکم فرزندانشان نیستند و میلیون‌ها نفر دیگر به دلیل کم آبی، ناچار به مهاجرت از روستا و حاشیه نشینی در شهرها شده‌اند.»

برایان هوک در ادامه گفت که ایالات متحده آمریکا از مشکلات مردم ایران آگاه است، و در صورتی که رژیم ایران سیاست‌های شکست خورده چهل سال گذشته خود را کنار بگذارد، آماده کمک به مردم ایران است.

نماینده دولت آمریکا در امور ایران ادامه داد: «بازسازی روابط ایران و آمریکا می‌تواند عصر جدیدی از رشد و شکوفایی اقتصادی را در ایران آغاز کند و چالش‌های مهم امروز، از جمله فاجعه زیست محیطی کشور را در جهت تصحیح قرار دهد.»

برایان هوک در پایان گفت، امروز زمانی است که رهبر ایران می‌تواند، و باید تصمیم بگیرد، که آیا می‌خواهد به مسلح کردن و حمایت از حوثی‌های یمن و حزب الله ادامه دهد، یا به سنت دیرین بزرگان ایرانی، مثل کورش کبیر، به خوشبختی و رفاه مردم بیاندیشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG