لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۷

غیبت بزرگان نفت و گاز جهان در نمایشگاه تهران


سخنرانی بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه نفت و گاز تهران
سخنرانی بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه نفت و گاز تهران

همزمان با آغاز به کار نمایشگاه بین المللی انرژی در تهران و تلاش وزارت نفت برای جذب شرکت های بزرگ جهان برای ورود و سرمایه گذاری در صنایع انرژی ایران، رسانه های ایران خبر از «غیبت غول های صنایع نفت و گاز» در این نمایشگاه می دهند.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه در گزارشی از عدم حضور «تمامی شرکت‌های معتبر و شناخته شده صنایع نفت و گاز جهان در نوزدهمین نمایشگاه نفت و گاز تهران» خبر داد و گفت در عوض تعداد شرکت های چینی شرکت کننده در نمایشگاه سال ۱۳۹۳، در مقایسه با سال گذشته ۲ برابر شده است.

این خبرگزاری با استناد به آمارهای منتشر شده توسط وزارت نفت ایران می نویسد مجموع تعداد شرکت های خارجی شرکت کننده در نمایشگاه امسال، با افزایشی ۳ برابری نسبت به سال گذشته، به ۶۰۰ شرکت رسیده است.

نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همه ساله در ایران برگزار می شود و امسال نیز از روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرده است.

با این حال، این خبرگزاری در گزارشی جداگانه به نقل از یک مقام مسئول در شرکت ملی نفت ایران، از آغاز گفتگوها با یک شرکت انگلیسی به منظور سرمایه گذاری در طرح های اکتشاف و تولید صنایع نفت و گاز، و نیز مذاکره با ۵ شرکت اروپایی و آسیایی برای فروش نفت و فراورده های نفتی خبر داده است.

ایران با وجود برخورداری از منابع عظیم نفت و گاز، به دلیل اختلاف با غرب و جامعه جهانی بر سر ماهیت فعالیت های هسته ای اش، با تحریم های اقتصادی گسترده ای روبروست که روند توسعه و بهره برداری از طرح های صنایع انرژی در کشور را، بویژه در چند سال اخیر، به شدت کند کرده است.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران – با اشاره به اولویت دولت حسن روحانی برای تنش زدایی با جهان، بویژه با غرب – از بکارگیری «دیپلماسی جدید انرژی» به هدف جذب شرکت های معتبر و قدرتمند خارجی برای سرمایه گذاری و حضور در صنایع نفت و گاز ایران گفته است.

پس از توافق موقت هسته ای سال گذشته، میان ایران و شش قدرت جهانی در ژنو سوئیس، امیدها برای رفع بخشی از تحریم ها علیه ایران افزایش یافته و در صورت موفقیت دور بعدی گفتگوها، که قرار است حدود ۲ هفته دیگر آغاز شود، رسیدن به توافقی جامع و پایدار، و به دنبال آن لغو تحریم ها و حضور شرکت های خارجی در صنایع انرژی ایران، دشوار نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG